Ceny mieszkań coraz wyższe. Spada zdolność kredytowa osób, których dochody nie rosną

Ceny mieszkań coraz wyższe. Spada zdolność kredytowa osób, których dochody nie rosną
Fot. stock.adobe.com/stadtratte
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowy w okresie styczeń-sierpień wzrosła aż o 13,6 proc. Wydajemy coraz więcej, bo wynagrodzenia rosną nadal w tempie 7 proc., ale w coraz trudniejszej sytuacji są ci, którzy nie wynegocjowali podwyżek.

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowy w okresie styczeń-sierpień wzrosła aż o 13,6 proc. #KredytyHipoteczne #kredyty #mieszkania

W samy tylko sierpniu banki udzieliły 20,4 tys. kredytów. Na kwotę 5,16 mld zł. Analitycy nie spodziewali się tak dużej dynamiki.

– Coraz wyższe ceny mieszkań zmuszają do zadłużania się na coraz wyższe kwoty – mówi Jarosław Sadowski z Expandera.  – Nie jest to problemem, bo coraz wyższe są wynagrodzenia.

Banki zaostrzają politykę kredytową

W trudniejszej sytuacji są jednak ci, których wynagrodzenia nie rosną lub zmieniają się w niższym tempie. To także dlatego, że banki zaostrzają swoja politykę kredytową. Spada zdolność kredytowa osób, których dochody nie są duże i nie rosną.

Istnieje jednak kilka sposobów, aby w takiej sytuacji podwyższyć zdolność kredytową. Można wydłużyć zaplanowany okres kredytowania, ale to nie jedyny sposób.

Czytaj także: Kredyty hipoteczne: za 4 tysiące brutto rodzina kupi mieszkanie >>>

– Inny sposób, to spłacenie innych kredytów konsumpcyjnych przed terminem, a także rezygnacja z karty kredytowej – wyjaśnia Jarosław Sadowski.

Czytaj także: Planujesz zakup mieszkania? Sprawdź, jak poprawić swoją zdolność kredytową >>>

Ci, którzy zwiększają swoje dochody zmieniając pracodawcę powinni pamiętać, że dostaną kredyt mieszkaniowy, gdy miną trzy miesiące od zawarcia umowy z nowym pracodawcą.

Źródło: MarketNews24