Twardy brexit: polscy przedsiębiorcy nadal niedoinformowani
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w polskim eksporcie do Wlk. Brytanii dominują maszyny, urządzenia, sprzęt elektryczny i elektroniczny ( także komputery), sprzęt transportowy ( m.in. samochody i części do nich), a także przetwory spożywcze oraz artykuły przemysłowe. Te branże odpowiadają za 61 procent całego polskiego eksportu do Zjednoczonego Królestwa. Firmy działające w tych branżach najbardziej odczują skutki twardego brexitu – piszą we wspólnym raporcie „Kierunki 2019” eksperci DNB Bank Polska i firmy doradczej PwC Polska.
Spóźniony rząd
Stan wiedzy polskich przedsiębiorców o skutkach twardego brexitu podobnie ocenia Maciej Drozd z Konfederacji Lewiatan. W jego opinii skutki brexitu odczują nie tylko firmy bezpośrednio zaangażowane na rynku brytyjskim, ale wszystkie polskie przedsiębiorstwa, które współpracują z firmami kooperującymi z podmiotami gospodarczymi w Wielkiej Brytanii.
Gdyby polscy przedsiębiorcy byli przez rząd i jego agendy skutecznie informowani o prawdopodobnych skutkach brexitu już od 2017 roku, to mieliby czas na znalezienie partnerów gospodarczych w innych krajach, czy też na podpisywanie nowych kontraktów z firmami brytyjskimi, które uwzględniałyby np. stawki celne, które pojawią po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię – mówi Maciej Drozd podkreślając, że Konfederacja Lewiatan prowadzi swoją akcję informacyjną dotyczącą skutków brexitu już od 2017 roku.