23,9 tys. firm zawiesiło działalność w kwietniu, o 50 proc. mniej niż w marcu

23,9 tys. firm zawiesiło działalność w kwietniu, o 50 proc. mniej niż w marcu
Fot. stock.adobe.com/stokkete
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W kwietniu decyzję o zawieszeniu bądź likwidacji działalności gospodarczej podjęło znacznie mniej przedsiębiorców niż w marcu - wynika z najnowszych danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Decyzję o rezygnacji z działalności podjęło około 30,6 tys. osób, podało Ministerstwo Rozwoju (MR). W kwietniu działalność zawiesiło w sumie 23,9 tys. firm. To aż o 50% mniej niż w marcu br. (48,9 tys.) i o 16% więcej niż w kwietniu 2019 r. (20,7 tys.).
W kwietniu było 6,7 tys. likwidacji firm, czyli o 42 proc. mniej niż w marcu i o 57 proc. mniej niż w kwietniu 2019 r. #firmy @MinRozwoju

W marcu podjęto decyzję o zawieszeniu działalności bądź likwidacji 60,5 tys. firm, a w kwietniu ubiegłego roku – 36,1 tys. firm.

„Cieszę się, że po lekkim tąpnięciu, z jakim mieliśmy do czynienia szczególnie w drugiej i trzeciej dekadzie marca, w kwietniu odnotowaliśmy wyraźny spadek zawieszonych i likwidowanych działalności gospodarczych w Polsce. To oznacza, że po pierwszym szoku, jaki wywołała epidemia koronawirusa, przedsiębiorcy postanowili przeczekać i zawalczyć o swoje biznesy. To także dowód na to, że funkcjonująca od 1 kwietnia tarcza antykryzysowa spełnia swoją rolę i pozwala z ostrożnym optymizmem patrzeć w przyszłość” – powiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, cytowana w komunikacie.

6,7 tys. likwidacji działalności gospodarczych

W kwietniu działalność zawiesiło w sumie 23,9 tys. firm. To aż o 50% mniej niż w marcu br. (48,9 tys.) i o 16% więcej niż w kwietniu 2019 r. (20,7 tys.).  Jeszcze bardziej optymistyczne są dane dotyczące likwidacji działalności gospodarczych. W kwietniu było ich 6,7 tys., czyli o 42% mniej niż w marcu (11,7 tys.) i aż o 57% mniej niż w kwietniu 2019 r. (15,4 tys.).

„Zazwyczaj CEIDG odnotowuje największą liczbę wniosków o zawieszenie z końcem każdego miesiąca. Wynika to ze specyfiki płatności składek – o ile składki na ubezpieczenie społeczne odprowadza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia działalności w danym miesiącu, o tyle składka na ubezpieczenie zdrowotne jest niepodzielna, nawet jeśli działalność była prowadzona przez część miesiąca” – wyjaśnia MR.

>> (otwiera się na nowej zakładce)”>Czytaj także: Mniej niewypłacalności firm w marcu, dane nie pokazują jeszcze prawdziwej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa >>>

Jeśli chodzi o wznowienia i nowo zakładane działalności gospodarcze, to w kwietniu br. było ich łącznie 26,5 tys., czyli o 10% mniej niż w marcu br. (29,7 tys.) i 47% mniej niż w kwietniu 2019 r. (50 tys.).

Z danych CEIDG wynika, że w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 11 marca 2020 r., czyli do dnia ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego, liczba aktywnych działalności gospodarczych wzrosła z 2,40 mln do 2,47 mln.

„Na koniec kwietnia br. zanotowaliśmy w sumie 2,441 mln aktywnych firm. W porównaniu z 11 marca br. oznacza to spadek o 1,49%, co przekłada się na 36,9 tys. firm mniej. Dziś jest to już zaledwie spadek wynoszący 1,25% (30,9 tys. firm). Równocześnie w tym samym okresie zwiększyła się liczba zawieszonych działalności gospodarczych. Obecnie jest ich łącznie 481,5 tys., co w porównaniu z 11 marca br. stanowi wzrost o 9,22%” – podało MR.

Zawieszenie działalności gospodarczej to rozwiązanie szczególnie chętnie wykorzystywane jest przez przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność sezonową. Można z niego jednak skorzystać w każdej chwili. Zgodnie z przepisami działalność gospodarczą można zawiesić również z datą wsteczną bądź przyszłą.

Źródło: ISBnews