Związek Polskiego Leasingu: wartość sfinansowanych przez branżę leasingową inwestycji w 2023 roku z rekordowym poziomem 100 mld złotych

Związek Polskiego Leasingu: wartość sfinansowanych przez branżę leasingową inwestycji w 2023 roku z rekordowym poziomem 100 mld złotych
Monika Constant. Źródło: ZPL
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pełne dane za 2023 roku. dostępne będą w lutym ‘24. Monika Constant, prezes ZPL, podkreśliła, że: ”Już dziś wiemy, że był to rok udany. Zdaniem ekspertów Związku, wartość sfinansowanych przez branżę leasingową inwestycji w 2023 roku osiągnęła rekordowy poziom 100 mld zł, podczas gdy w roku 2022 leasingiem zostały objęte aktywa o wartości 88 md zł” – czytamy w informacji prasowej ZPL.

Bieżący, 2024 rok jest rokiem jubileuszowym dla Związku Polskiego Leasingu – organizacja liczy już 30 lat.

Związek Polskiego Leasingu nowe logo

W ramach przygotowań do obchodów jubileuszu, stworzona została nowa identyfikacja wizualna: ZPL wkracza w nowy rok z logotypem utrzymanym w odmiennej niż dotąd kolorystyce. Odświeżona została również strona www. Związku.

Obecnie do ZPL należą 32 firmy leasingowe oraz Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Ich łączny udział w rynku – liczony wartością finansowanych polskich inwestycji – wynosi 90%.

Czytaj także: Szeroka oferta BPS Leasing i Faktoring – podsumowanie dostępnych produktów na koniec 2023 r.

Branża leasingu: 100 mld zł na sfinansowanie inwestycji

Pomimo istniejących barier prawych, leasing w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie.

Zdaniem ekspertów Związku, wartość sfinansowanych przez branżę leasingową inwestycji w 2023 roku osiągnęła poziom 100 mld zł.

Wśród najbardziej oczekiwanych zmian legislacyjnych, których skutkiem byłoby podniesienie dostępności leasingu dla polskich przedsiębiorców, ZPL wskazuje na 3 kwestie:

  • potrzebę odejścia od wymogu umowy fizycznej na rzecz formy dokumentowej – co dawno nastąpiło już np. w branży bankowej i ubezpieczeniowej;
  • oczekiwaną nowelizację ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej – by ułatwić finansowanie zakupu maszyn rolniczych;
  • poszerzenie możliwości wykorzystania leasingu w dotacjach i funduszach europejskich.

Czytaj także: SGB Leasing: rekordowy kredyt inwestycyjny dla SGB-Banku, 77 banków spółdzielczych w konsorcjum 

Oczekiwania ZPL wobec nowego rządu

– Nowy rok to nowe wyzwania i nadzieja, że im sprostamy. Po trudnym, ale udanym roku 2023, liczymy na to, że w jubileuszowym roku 2024 jako branża osiągniemy jeszcze więcej.

Leasing stanowi bezpieczne, a zarazem niezwykle  elastyczne narzędzie finansowania inwestycji.

Dlatego z uwagą wsłuchujemy się w zapowiedzi nowego rządu o woli wprowadzenia korzystnych zmian dla przedsiębiorców.

Liczymy przy tym na to, że nasze usługi staną się ważnym elementem stymulującym tak oczekiwane ożywienie w polskiej gospodarce – podsumowała Monika Constant, prezes ZPL.

Czytaj także: Grupa EBI i EFL łączą siły, aby wesprzeć sektor MŚP nowym finansowaniem

Źródło: Związek Polskiego Leasingu / ZPL