Grupa EBI i EFL łączą siły, aby wesprzeć sektor MŚP nowym finansowaniem

Grupa EBI i EFL łączą siły, aby wesprzeć sektor MŚP nowym finansowaniem
Fot. stock.adobe.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego poprzez sekurytyzację wspiera dostępność nowych leasingów EFL. Fundusz zobowiązuje się do uruchomienia nowych umów na kwotę 572 mln euro (2,5 mld zł) na zrównoważone inwestycje mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, poinformował EFL.

Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (Grupa EBI) przeprowadziła z Europejskim Funduszem Leasingowym S.A. (EFL) sekurytyzację syntetyczną dla portfela umów leasingowych w kwocie 2 mld złotych.

Operacja stanowi kontynuację wieloletniej współpracy pomiędzy EFL, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) i Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) i ma wspierać przedsiębiorczość, tworzenie miejsc pracy i wzrost gospodarczy w Polsce.

Na mocy porozumienia EFL zobowiązał się do udzielenia w ciągu trzech lat leasingów mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom o wartości 2,5 mld zł. Oczekuje się, że co najmniej 172 mln zł nowego finansowania zostanie przeznaczone na projekty powiązane z działaniami na rzecz klimatu i zrównoważonym rozwojem środowiska.

Z nowych środków skorzysta duża liczba podmiotów z siedzibą w regionach mniej rozwiniętych (pod względem dochodu na mieszkańca), co podkreśla zaangażowanie Grupy EBI na rzecz sprawiedliwego wzrostu oraz spójności społecznej i terytorialnej.

Czytaj także: Nowe ułatwienia od EFL dla mikrofirm ubiegających się o leasing

EBI – EFI – EFL: wspieranie zrównoważonej przedsiębiorczości

Wiceprezes EBI, prof. Teresa Czerwińska powiedziała:

– W czasach wysokich stóp procentowych i napiętych warunków finansowych wspieranie zdolności kredytowej MŚP ma kluczowe znaczenie dla utrzymania tworzenia miejsc pracy i wzrostu gospodarczego. Cieszymy się, że możemy poszerzyć naszą długoterminową współpracę z Europejskim FunduszemLeasingowym i jesteśmy pewni, że nowa transakcja będzie wspierać zrównoważoną przedsiębiorczość w regionach objętych polityką spójności. 

– Transakcja w znaczący sposób przyczyni się do poprawy dostępu do finansowania leasingowego dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce – powiedziała dyrektor zdarzająca EFI Marjut Falkstedt. – Pokazuje, jak EFI we współpracy z EBI może odblokować dodatkowe nowe, zrównoważone finansowanie, inwestując zarówno w transzę typu mezzanine, jak i transze uprzywilejowane transakcji – dodała.

– Dumą napawa nas kolejna udana transakcja przeprowadzona z naszym wieloletnim partnerem, jakim jest Grupa EBI. Wspólnie udało się uzgodnić rozwiązanie, które umożliwi dalsze wspieranie polskiego rynku leasingu oraz najmu długoterminowego w odpowiedzialny i zrównoważony sposób, i wpisuje się w strategię Grupy Crédit Agricole – podsumował Radosław Woźniak, prezes EFL.

Czytaj także: EBI: czy polskie firmy inwestują wystarczająco dużo?

Finansowanie firm przez EFL pod ochroną kredytową Grupy EBI 

Zwiększone możliwości EFL w zakresie udzielania nowego finansowania wynikają z ochrony kredytowej udzielonej przez Grupę EBI.

EFI objęło gwarancją transzę mezzanine o wartości 250 mln zł i transzę uprzywilejowaną o wartości 1 717 mln zł portfela wierzytelności leasingowych w zakresie pojazdów lekkich, maszyn i urządzeń, a także ciężarówek i przyczep, z łącznym saldem wynoszącym 2 miliardy złotych.

Połowa ekspozycji EFI na transzę uprzywilejowaną i 100% ekspozycji EFI na transzę mezzanine została z kolei objęta regwarancją EBI, co przekłada się na nowe finansowanie wspierające gospodarkę.

EFL zachowało transzę junior i pełną ekspozycję na portfl wybranych umów leasingowych o podobnych cechach jak ekspozycje referencyjne. Transakcja ma syntetyczny spread nadwyżkowy w formie use-it-or-lose-it, 2-letni okres uzupełniania oraz proporcjonalną amortyzacją transzy uprzywilejowanej i transzy mezzanine (w zależności od czynników wpływających na wyniki).

Aranżerami transkacji byli Crédit Agricole Corporate and Investment Bank oraz Santander Corporate & Investment Banking. 

Jest to czwarta sekurytyzacja Grupy EBI z EFL. Poprzednie transakcje zapewniały nowe finansowanie i wspierały rozwój mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom w Polsce, ze szczególnym naciskiem na poprawę dostępu do finansowania dla kredytobiorców w regionach objętych polityką spójności oraz dla mikroprzedsiębiorstw i przedsiębiorstw, prowadzonych przez kobiety.

Czytaj także: EFL Marką Godną Zaufania 2023

Źródło: Europejski Fundusz Leasingowy / EFL