Zrób sobie prezent – zmień konto na tańsze

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.02.250x188Z ofert banków może zniknąć część darmowych kont. Na początku Nowego Roku sejm chce bowiem wprowadzić zmiany w ustawie o usługach płatniczych. W ten sposób zmniejszone zostaną prowizje, które banki otrzymują od sklepów akceptujących płatności kartami. W rezultacie banki poszukają innych źródeł dochodów. Mogą podwyższyć opłaty za konta, karty czy wypłaty z bankomatów. Expander podpowiada więc jak w prosty i szybki sposób przenieść konto do banku, który zaproponuje nam lepszą ofertę.

W przyszłym roku może zniknąć część darmowych kont lub więcej możemy zapłacić za korzystanie z karty czy wypłaty z bankomatów. Obecnie, aby utrzymanie rachunku faktycznie było darmowe zwykle banki wymagają od klientów lojalności. Takim warunkiem jest na przykład przelewanie co miesiąc wynagrodzenia. Z kolei, aby nie ponosić opłat związanych z używaniem karty płatniczej, należy skorzystać z niej minimum kilka razy w miesiącu lub wydać przy jej pomocy określoną kwotę. Te ostatnie zasady mogą jednak zostać istotnie zaostrzone.

Banki zachęcają nas do częstego korzystania z kart, gdyż na tym zarabiają. Otrzymują prowizję od sklepu, w którym dokonywaliśmy płatności bezgotówkowej. Jeśli te prowizje zostaną zmniejszone istnieje szansa, że sklepy nieco obniżą ceny. Jednak banki z pewnością będą chciały zrekompensować swoje niższe zyski. Mogą więc być mniej skore do zwalania nas z opłaty za kartę.

Należy się wiec liczyć z tym, że w przyszłym roku nasz bank może nas zaskoczyć wyższymi opłatami. Warto jednak pamiętać, że w naszym kraju istnieje silna konkurencja na tym rynku. Jeśli bank każe nam płacić więcej zapewne znajdziemy inny, który ma lepszą ofertę. Wiele osób obawia się jednak kłopotów związanych z przenoszeniem konta.

Expander przekonuje jednak, że nie ma się czego obawiać. – Wielu Polaków  pozostaje przy swoim starym i często drogim rachunku. Ewentualne kłopoty związane z zamknięciem starego konta są dla nich istotniejsze niż oczekiwane korzyści z otwarcia nowego. Obawiają się na przykład, że zapomną poinformować jakąś osobę lub  instytucję o nowym numerze rachunku. Kłopotliwe jest również przeniesienie zdefiniowanych odbiorców przelewów, zleceń stałych, czy poleceń zapłaty – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Bank pomoże w przeniesieniu konta

Okazuje się jednak, że przeniesienie konta wcale nie musi wiązać się z trudnościami. Wystarczy w tym celu skorzystać ze wsparcia banku, w którym chcemy założyć nowy rachunek. – Taka pomoc jest bezpłatna, a cała procedura polega na tym, że podczas otwierania konta możemy podpisać pełnomocnictwo, które pozwoli bankowi załatwić nasze sprawy w starym banku. Dodatkowo wypełniamy też formularz, w którym wskazujemy co nowy bank ma zrobić. Może on za nas wypowiedzieć umowę starego konta. Może też dokonać przeniesienia zdefiniowanych odbiorców przelewów, zleceń stałych czy poleceń zapłaty. Na naszą prośbę poinformuje również wskazane przez nas instytucje (np. pracodawcę czy urząd skarbowy) o tym, że mamy nowy numer konta – tłumaczy Jarosław Sadowski z Expandera.

Co istotne wszystkie formalności możemy załatwić w ciągu jednego dnia. Eksperci radzą, by nie rezygnować od razu ze starego rachunku i jeśli jest taka możliwość, to korzystać z niego jeszcze przez miesiąc. Dzięki temu, nawet w przypadku gdy zapomnimy o dopisaniu osoby lub instytucji, która przelewa pieniądze na nasze konto, mamy pewność, że dotrą one do nas. Przed podpisaniem umowy z nowym bankiem, warto również dokładnie przeanalizować wiele ofert oraz sprawdzić wszystkie koszty w tabeli opłat i prowizji.