Zmiany dotyczące wezwań na akcje przyjęte w noweli ustawy o listach zastawnych
W lipcu 2021 roku Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji projekt ustawy o rynku finansowym, który zakładał m.in zmiany w wezwaniach na akcje.
Obecnie, przepisy zostały implementowane do projektu ustawy o zmianie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw.
Czytaj także: Rząd przyjął projekt noweli o listach zastawnych i bankach hipotecznych >>>
W uzasadnieniu projektu podano, że ramach zrewidowanego podejścia do instytucji wezwań w projekcie ustawy przewidziano w szczególności:
– ustanowienie jednego progu 50 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu jako progu przejęcia kontroli rodzącego obowiązek ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę wszystkich pozostałych akcji;
– ukształtowanie jednolitego modelu wezwania obligatoryjnego jako wezwania następczego;
– wprowadzenie mechanizmu wezwania dobrowolnego na wszystkie pozostałe akcje spółki publicznej;
– uwzględnianie ceny pośredniego nabycia akcji spółki publicznej przy ustalaniu ceny minimalnej w wezwaniu;
– określanie ceny minimalnej w wezwaniu w oparciu o wartość godziwą, ustaloną na podstawie wyceny dokonanej na zlecenie wzywającego przez niezależną firmę audytorską, w przypadku niewystarczającego obrotu akcjami podlegającymi wezwaniu;
– wprowadzenie solidarnej odpowiedzialność wszystkich podmiotów zobowiązanych do ogłoszenia wezwania;
– wprowadzenie nowego sposobu informowania Komisji Nadzoru Finansowego, zwanej dalej „KNF”, o wezwaniu (zanim wezwanie zostanie ogłoszone, a nie równocześnie z jego ogłoszeniem).