Zdaniem prezesa NBP niski poziom inwestycji w Polsce nie wynika z wysokich stóp procentowych

Zdaniem prezesa NBP niski poziom inwestycji w Polsce nie wynika z wysokich stóp procentowych
Żródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
"Aby wspierać rozwój polskiej gospodarki, wzmóc rozwój inwestycji, musimy przede wszystkim obniżyć inflację" - mówił prof. Adam Glapiński, prezes NBP podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

„Nie ma żadnego potwierdzenia na fałszywą tezę, że stopy procentowe wpływają na wysokość inwestycji” – stwierdził Adam Glapiński.

Jak dowodził inwestycje w Polsce nie są finansowane z kredytu. Firmy w naszym kraju rzadko finansują swoje inwestycje korzystając z kredytu bankowego. Głównie dokonują inwestycji ze środków własnych.

Dodał, że ani obecnie, ani w przeszłości poziom stóp procentowych nie był kluczowy dla aktywności inwestycyjnej w Polsce.

„Dla firm przede wszystkim istotna jest ich sytuacja finansowa i ogólna sytuacja gospodarcza. Ważne jest to czy przewidują rozwój rynku, czy nie, czy popyt na ich towary będzie rosnący, gasnący, czy stały” – podkreślał.

Od czego zależy poziom inwestycji?

„Dzisiaj dla inwestycji co jest ważne?” – pytał prezes NBP i sam udzielił odpowiedzi:

„Jest ważne to, czy rząd będzie sprawnie prowadził wydatkowanie środków unijnych. Te środki unijne, które w tej chwili napływają, to jest podstawowy element prowzrostowy, z którym mamy do czynienia. Istotne jest sprawne rozdysponowanie tych środków, ich wykorzystanie. To jest decydujące dla poziomu inwestycji.”

W Polsce stopa inwestycji wynosi 17% podczas gdy w Unii Europejskiej średnio 22%. W krajach naszego regionu w Czechach, Rumunii i na Węgrzech stopa inwestycji osiąga lub przekracza 25%.

W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli tzw. Planie Morawieckiego zakładano wzrost stopy inwestycji do 22-25% w roku 2020 i utrzymanie do 2030 roku na poziomie 25%.

Źródło: BANK.pl