ZBP za obniżeniem wagi ryzyka dla kredytów walutowych

ZBP za obniżeniem wagi ryzyka dla kredytów walutowych
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Związek Banków Polskich liczy, że w ciągu najbliższych tygodni zapadnie decyzja o obniżeniu wagi ryzyka dla walutowych kredytów hipotecznych. Bankowcy krytycznie oceniają projekt zakładający ustawowe wprowadzenie wakacji kredytowych - ich zdaniem przepisy w obecnej formie nie będą możliwe do operacyjnego wdrożenia przez banki - poinformowali we wtorek przedstawiciele ZBP.
#ZBP liczy, że w ciągu najbliższych tygodni zapadnie decyzja o obniżeniu wagi ryzyka dla walutowych kredytów hipotecznych #KredytyHipoteczne #KredytyWalutowe

„Naszym zdaniem jest to wskazane (obniżenie wagi ryzyka) ze względów czysto merytorycznych, bowiem nie ma uzasadnienia, aby tak wysoko utrzymywać wagi ryzyka i jednocześnie dezaktywizować sektor bankowy w czasie, kiedy potrzebne jest kredytowanie polskiej gospodarki” – powiedział prezes Związków Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

„Myślę, że w najbliższych tygodniach takiej decyzji powinniśmy się spodziewać, bo przynajmniej kilku członków KSF wyrażało pogląd, że należałoby ten krok uczynić” – dodał.

Czytaj także: Kredyty hipoteczne: I kwartał 2020 roku pod znakiem boomu, raport AMRON-SARFiN >>>

Obecnie waga ryzyka dla walutowych kredytów hipotecznych wynosi 150 proc.

ZBP krytycznie o ustawowych wakacjach kredytowych

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy przewidujący zawieszenie wykonania umowy kredytowej. Maksymalny termin zawieszenia wykonania umowy wynosić ma 3 miesiące.

Zdaniem przedstawicieli ZBP projekt ma wiele wad i nie jest powiązany z obecną ofertą wakacji kredytowych wprowadzonych przez same banki.

„Musimy zharmonizować te działania z tym, co zostało już wdrożone. Czy to ma się sumować, czy ten okres ma być odpowiednio wydłużony, jak będzie wyglądało regulowanie tych zobowiązań” – powiedział Pietraszkiewicz.

„Musimy mieć też dodatkowy czas na wprowadzenie dodatkowych procedur, na zmianę systemów informatycznych” – dodał.

Tadeusz Białek ze Związku Banków Polskich krytycznie ocenił tej projekt i uważa, że w obecnej formie przepisy te nie będą możliwe do operacyjnego wdrożenia przez banki.

„Nie wiadomo, jak ze strony operacyjnej ten proces powinien być wdrożony, jest wiele luk w tych przepisach. Przed wszystkim projekt wprowadza nieznaną w prawie polskim konstrukcję zawieszania umowy kredytowej” – powiedział Białek.

„Projekt nie przewiduje żadnych uregulowań do wakacji, które już są przewidziane innymi przepisami (…) projekt nie przewiduje w jaki sposób bank ma weryfikować oświadczenia (..) nie ma żadnej formuły ograniczeń czasowych – przepis nie przewiduje, do kiedy te wnioski można będzie składać (…) ” – dodał.

We wtorek prezes ZBP poinformował, że klienci indywidualni banków złożyli do tej pory ponad 855 tys. wniosków o wakacje kredytowe. Do banków wpłynęło też około 109 tys. takich wniosków od firm.

Czytaj także: Wakacje kredytowe: konsumenci i firmy złożyli ponad 964 tys. wniosków o odroczenie spłat rat >>>

UOKiK informował wcześniej, że z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy kredytowej na podstawie ustawy, wcześniejsze zawieszenie spłat ulegać ma z mocy prawa skróceniu i rozpocznie się zawieszenie tzw. ustawowe.

Źródło: PAP BIZNES