ZBP chciałby zmian w ustawie o nadzorze makroostrożnościowym

ZBP chciałby zmian w ustawie o nadzorze makroostrożnościowym
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Związek Banków Polskich chciałby zmian w ustawie o nadzorze makroostrożnościowym, czytamy w informacji PAP Biznes.

„W ocenie sektora bankowego kilkuletnie doświadczenia zebrane w zakresie funkcjonowania Komitetu Stabilności Finansowej pokazują, że istnieją znacznie poważniejsze tematy wymagające gruntownego omówienia i być może zmian w ustawie o nadzorze makroostrożnościowym” – ocenia ZBP.

Czytaj także: Prezes ZBP o pierwszej w historii Forum Bankowego debacie polityków o sektorze bankowym

Lepsza koordynacja stanowisk między KSF a organami państwa

„Wymienić w tym miejscu można chociażby wyrażanie wyraźnego stanowiska lub poglądu KSF w sprawach kluczowych dla polskiego sektora finansowego, sposób ich publicznego komunikowania do opinii publicznej, czy potrzebę lepszej koordynacji stanowisk między Komitetem a różnymi organami państwa, szczególnie w sprawach kluczowych dla sektora finansowego i podejmowanych w relacjach z organami sądowymi kształtującymi praktykę orzeczniczą” – dodaje.

Czytaj także: Forum Bankowe: jak długo jeszcze banki będą innowacyjne?

Obecne cele i zadania KSF

Komitet Stabilności Finansowej został pierwotnie utworzony w 2008 r. jako platforma współpracy i koordynacji działań na rzecz wspierania i utrzymania stabilności krajowego systemu finansowego.

Ustawa o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym rozszerzyła mandat KSF o nadzór makroostrożnościowy.

W konsekwencji, KSF ma dwudzielną formułę funkcjonowania. Jest on odpowiedzialny za kształtowanie polityki makroostrożnościowej oraz koordynację działań w ramach zarządzania kryzysowego.

Czytaj także: Forum Bankowe: kwestionowanie WIBOR, obciążenia fiskalne i franki głównym wyzwaniem dla bankowości

Źródło: PAP BIZNES