Zamach na lokalne budżety ‒ czy mieszkańcy stracą swoje pieniądze?
Na ostatnim posiedzeniu, 28 października br., Sejm uchwalił najbardziej antysamorządową ustawę w obecnej kadencji, kolejny raz pozbawiając mieszkańców pieniędzy na potrzeby ich lokalnych społeczności – czytamy w informacji prasowej stowarzyszenia Samorządy dla Polski.
Zmiana powoduje ubytek w budżetach samorządowych w wysokości 1,5 mld złotych rocznie, z jednoczesnym przesunięciem wpływów z PIT do budżetu centralnego.
Ustawa jest obecnie procedowana w Senacie i niebawem ponownie wróci do Sejmu. Do tej pory, przy okazji różnych zmian w podatku PIT, traciliśmy „po równo” – malały zarówno rządowe jak i samorządowe udziały we wpływach z podatku.
Tym razem jednak zmiana powoduje ubytek w budżetach samorządowych w wysokości 1,5 mld złotych rocznie, z jednoczesnym przesunięciem wpływów z PIT do budżetu centralnego.
Jest to efekt „transferu” części zwykłego podatku PIT do puli podatku zryczałtowanego, w którym samorządy nie mają udziałów (ta część w całości trafia do budżetu centralnego).
Czytaj także: Czy będzie więcej pieniędzy z PIT dla gmin, na bezpośrednie potrzeby mieszkańców?
Jako Stowarzyszenie Samorządy dla Polski stanowczo protestujemy i sprzeciwiamy się tej decyzji polityków większości parlamentarnej.
Mieszkańcy naszych wsi i miast zostaną w jej wyniku ograbieni z pieniędzy na rozwój wspólnot samorządowych.
Chcemy wierzyć, że jest to wynik błędu, który można jeszcze naprawić, a nie przemyślana taktyka stopniowego „zagłodzenia” samorządów.
Mieszkańcy naszych wsi i miast zostaną w jej wyniku ograbieni z pieniędzy na rozwój wspólnot samorządowych. Wspólnot, które są najbliżej mieszkańców i najlepiej znają ich bieżące potrzeby i bolączki.
Dzieje się tak w czasie naszego ogromnego zaangażowania, także finansowego, w walkę z COVID-19. Żądamy i oczekujemy przerwania przez Parlament RP procesu legislacyjnego nad ustawą odbierającą samorządom udział we wpływach z podatku PIT.
Czytaj także: Cięcia budżetów samorządowych, ograniczenie nakładów na Ochotnicze Straże Pożarne
Jednocześnie oczekujemy od Pana Premiera skierowania do Sejmu Rzeczypospolitej inicjatywy ustawodawczej złożonej przez Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”, na ręce Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, zwiększającej udziały w podatku PIT z 38,16% do 48,16%, co w kwotach rzeczywistych zaplanowanych na 2020 roku daje kwotę 1 133 6421 000,00 zł zwiększenia dochodów gmin w naszym kraju.
Podobne zapisy ustawowe powinny dotyczyć urealnienia dochodów powiatów i województw, tak aby również te jednostki mogły realizować swoje zadania.
Od 1 grudnia zgasną światła i latarnie, najpierw ostrzegawczo, a potem w całych miastach i gminach. Na razie to protest!
Oczekujemy podjęcia przez Pana Premiera stosownych kroków w tej sprawie do 30 listopada br. Jeśli ten głos wspólnot lokalnych Polski samorządowej nie zostanie potraktowany poważnie, będziemy zmuszeni zaprotestować.
Od 1 grudnia zgasną światła i latarnie, najpierw ostrzegawczo, a potem w całych miastach i gminach. Na razie to protest! ‒ jeśli jednak rządzący nie zrezygnują z planów okradania naszych mieszkańców z pieniędzy na ich najpilniejsze potrzeby, ponura ciemność może stać się wymuszoną ekonomicznie rzeczywistością.
Czytaj także: DNB Bank Polska: Tarcza 4.0 nie rozwiąże problemów finansowych samorządów