Zadowolony polski najemca, szczególnie z najmu instytucjonalnego

Zadowolony polski najemca, szczególnie z najmu instytucjonalnego
Fot. stock.adobe.com / Studio Romantic
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Praktycznie wszyscy najemcy instytucjonalni są zadowoleni lub bardzo zadowoleni ze świadczonych usług najmu: to aż 97% badanych. Bardzo wysoki poziom zadowolenia wskazują również najemcy prywatni ‒ w tej grupie zadowolonych jest 88% ankietowanych - pokazują badania "Rynek wynajmu w Polsce" wykonane na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Badanie przeprowadziła firma analityczno-badawcza Zymetria w marcu 2022 roku wśród mieszkańców dużych miast.

Badaniem objęto zarówno osoby najmujące lokale prywatnie, jak i w systemie instytucjonalnym, tzw. PRS (Private Rented Sector). Wynajem instytucjonalny polega na tym, że wyspecjalizowane firmy, będące właścicielami budynków, wynajmują mieszkania w pełni wyposażone, często z dodatkowymi atutami jak obsługa czy wspólne przestrzenie użytkowe (kawiarnie, siłownie, miejsca pracy).

Dane podane powyżej wskazują, że w tej kategorii jest bardzo wysoki stopień zadowolenia z wynajmu i świadczonych usług.

Czytaj także: Po pandemicznych spadkach kosztu najmu nie ma już śladu ‒ raport Expandera i Rentier.io

Kto i dlaczego decyduje się na życie w wynajętym mieszkaniu?

Statystyczny Polak najmujący mieszkanie to osoba będąca w zawiązku i prawie w co drugim przypadku mieszkająca z dzieckiem (lub dziećmi).  Co dziesiąte mieszkanie wynajmuje singiel.

Istnieją jednak różnice, jeśli porównamy osoby korzystające z najmu prywatnego i instytucjonalnego. W przypadku tego pierwszego przeważają ludzie młodzi ‒ 61% to osoby w wieku do 34 lat, a podział wg płci jest tożsamy ze statystycznym w kraju – nieco więcej kobiet.

Natomiast w grupie osób wynajmujących w systemie PRS przeważają osoby powyżej 35. roku życia, rzadziej mieszkają z dziećmi i aż ¾ to kobiety.

Powody decyzji o wynajmie są bardzo zróżnicowane. Równie ważna jest swoboda w wyborze miejsca mieszkania, jak i unikanie konieczności zaciągania kredytu, na co wskazało od 23 do 26% badanych.

Dodatkowo ważnym atutem jest łatwość zmiany mieszkania w razie potrzeby – taką elastyczność ceni ok 23% wszystkich wynajmujących.

W przypadku PRS aż co 3 osoba zdecydowała się na wynajem, ponieważ potrzebowała mieszkania w związku z przeprowadzką z innego miasta.

Ankieterzy zapytali również o odczucia związane z wynajmowaniem mieszkań oraz o zalety i wady.

Źródło: Zymetria, PZFD

Czytaj także: Najem instytucjonalny w Polsce: liczba mieszkań wzrośnie przynajmniej do 54 tys. do 2026 roku?

Plusy…

Wśród zalet wynajmu najemcy prywatni znacznie częściej wskazują łatwość zmiany jednego mieszkania na drugie (38%) oraz możliwość szybkiego usamodzielniania się, na co zwróciło uwagę 31% respondentów.

Najemcy instytucjonalni doceniają przede wszystkim wygodną lokalizację, sprzyjającą komfortowi życia codziennego – co szczególnie docenia aż 44% badanych. Dodatkowo cenią sobie możliwość mieszkania w atrakcyjnych dzielnicach miasta (24%) oraz bliskość terenów zielonych (21%) co oznacza, że w tej grupie szczególnie ważny jest komfort życia codziennego.

…i minusy

Oczywiście mimo dużego stopnia zadowolenia z wynajmowania mieszkania istnieją pewne wady. Wśród nich większy stopień wskazywania na wady istnieje w grupie wynajmu prywatnego. Najwięcej osób w tej kategorii wymieniło obowiązek wpłaty kaucji, wiążący się z ryzykiem nieodzyskania tej kwoty (aż 32% wynajmujących prywatnie i 23% korzystających z PRS).

Dodatkowo wynajmujący prywatnie obawiają się obciążenia dodatkowymi kosztami w razie zniszczeń w mieszkaniu (30%). Co trzeciej osobie przeszkadza fakt, że mieszkania nie można urządzić po swojemu, według indywidualnych potrzeb i gustów.

Ostatnie dwie kategorie mają dużo niższe wskazania wśród najmujących w sektorze PRS – odpowiednio 16% i 12%. Prawdopodobnie wynika to ze standardów umów oraz wyposażenia mieszkań.

Powyższe oznacza, że generalnie dla wynajmujących ważny jest wygląd mieszkania oraz możliwość tworzenia wygodnej i dostosowanej do swoich potrzeb przestrzeni. W badaniu uwagę zwraca fakt znacznej rozbieżności w ocenie wad w kwestii możliwości wynajmu mieszkania z dziećmi – o ile jako wadę w wynajmie prywatnym wymieniło 16% osób, to w sektorze PRS tylko 2%, co jest wynikiem na poziomie błędu statystycznego.

Najemcy prywatni i najemcy PRS

Analiza badania wskazuje, że najemcy instytucjonalni są zdecydowanie bardziej zadowoleni z lokalizacji mieszkania, przyjazności otoczenia oraz z jego standardu niż najemcy prywatni. Również lepiej oceniają dopinanie kwestii formalnych i wysokość czynszu versus jakość mieszkania. Najem ten jest postrzegany jako bardziej bezpieczny m.in. przez jasne zasady najmu i proste formalności.

Wszyscy najmujący chwalą sobie swobodę mieszkania – mogą mieszkać w większym metrażu, w lepszej lokalizacji, a do tego nie ponoszą ryzyka związanego z zaciąganiem kredytu. Cenią sobie dobre umiejscowienie i bliskość terenów zielonych.

Niezależnie od formy, możliwość najmu mieszkań daje swobodę i pozwala na elastyczne zmiany, co współcześnie jest dużo ważniejsze niż stałe miejsce mieszkania, do którego często przyzwyczajone są najstarsze pokolenia Polaków.

Źródło: Zymetria, PZFD

Czytaj także: Kto, kiedy i na jakich warunkach decyduje się na najem w Polsce?

Źródło: Polski Związek Firm Deweloperskich, Zymetria