Za rok rynek mieszkaniowy będzie już inny?

Za rok rynek mieszkaniowy będzie już inny?
Dr Jacek Furga, prezes AMRON Fot. MarketNews24
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od półtora roku spada liczba nowych pozwoleń na budowę mieszkań uzyskiwanych przez deweloperów. Problemem jest ograniczona ilość gruntów pod zabudowę.

Od półtora roku spada liczba nowych pozwoleń na budowę mieszkań uzyskiwanych przez deweloperów #deweloperzy #budownictwo #mieszkania #AMRON

Liczba wydanych pozwoleń na budowę wyniosła w I kw 2019 r. 34 869, czyli mniej o 17,73% w odniesieniu do poprzedniego kwartału.

Czytaj także: NBP: wzrost cen na rynku nieruchomości mieszkaniowych przyspieszył w I kw. 2019 r. >>>

Brakuje nowych terenów pod budowę

Możliwe, że deweloperzy będą ograniczać podaż, przeciwdziałając spadkowi cen, ale też brakuje nowych terenów pod budowę. Wprowadzone ustawowo przed trzema laty bardzo restrykcyjne ograniczenia w handlu gruntami rolnymi spowodowały, że o wolne tereny pod budownictwo jest trudniej, ceny działek rosną bardzo szybko, choć rolnicy finansowo na tym nie skorzystali.

Spadek liczby oddawanych nowych mieszkań

– Konsekwencją mniejszej liczby wydanych pozwoleń na budowę będzie spadek liczby oddawanych nowych mieszkań, ale to jest perspektywa 3-5 kwartałów ponieważ takie opóźnienie pomiędzy decyzją o wydanym pozwoleniu budowlanym a oddaniem mieszkania do użytkowania – mówi dr Jacek Furga, prezes AMRON.

Źródło: MarketNews24