XV Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych. Klimat sprzyja inwestycjom

XV Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych. Klimat sprzyja inwestycjom
Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz na XV Kongresie Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Fot. Marzena Stokłosa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na polskim rynku funkcjonuje 2 mln 200 tys. czynnych kredytów hipotecznych o łącznej wartości ponad 408 mld zł - przypomniał podczas otwarcia XV Kongresu Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych dr Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji. Tylko w ostatnim roku zawarto około 200 tys. umów kredytowych na łączną kwotę 50 mld złotych. Pomimo tak dynamicznego rozwoju akcji kredytowej sytuacja mieszkaniowa Polaków nadal pozostaje ciężka.

#KrzysztofPietraszkiewicz, prezes #ZBP na Kongresie Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych: marzy mi się, żebyśmy potrafili sformułować średnio i długofalowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce. Program bazujący na założeniu, że w tej strefie klimatycznej człowiek potrzebuje zwykłego domu #mieszkania #nieruchomości #KFNM

Problemem polskiego rynku mieszkaniowego nie jest tylko pokaźny, gdyż szacowany na kilka milionów deficyt lokali. Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz podkreślił, że niemało Polaków wciąż wegetuje w warunkach urągających elementarnym standardom sanitarnym. Finansowanie zakupu mieszkań przez banki nie jest w stanie zapełnić tak poważnej luki, zwłaszcza iż spora część najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych nie posiada zdolności kredytowej.

– Marzy mi się, żebyśmy potrafili sformułować średnio- i długofalowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce. Program bazujący na założeniu, że w tej strefie klimatycznej człowiek potrzebuje zwykłego domu – dodał prezes ZBP.

Czytaj także: XV Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych: rynek mieszkań na wynajem wspierają cudzoziemcy >>>

Budowanie skłonności Polaków do długoterminowego oszczędzania

Jednym ze sposobów na zwiększenie siły nabywczej Polaków jest budowanie skłonności do długoterminowego oszczędzania, zarówno w celu zakupu nieruchomości, jak również późniejszych remontów i konserwacji.

– Środki niewykorzystane na mieszkanie mogą być przeznaczone na cele emerytalne – wskazał prezes ZBP.

Stworzenie spójnego programu emisji listów zastawnych

Warunkiem rozwoju rynku kredytów hipotecznych jest z kolei stworzenie spójnego programu emisji listów zastawnych. Ma to szczególne znaczenie z uwagi na strukturę oszczędności, ulokowanych w rodzimych bankach.

– Nie możemy w nieskończoność finansować długoterminowych projektów krótkoterminowymi depozytami – zauważył prezes ZBP.

Przyspieszenie akcji kredytowej nie powinno również bankowcom przesłaniać dalszej perspektywy, w której spowolnienia i kryzysy są nieuniknionym i naturalnym zjawiskiem gospodarczym. Dlatego konieczna jest analiza nie tylko oczekiwań, ale również potrzeb i możliwości finansowych potencjalnych kredytobiorców.

– Nierzadko lepiej doradzić zakup mniejszego mieszkania, by klient nie brał na siebie zbyt wielkich ciężarów – dodał Krzysztof Pietraszkiewicz.

Czytaj także: XV Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych: jak zapanować nad przestrzennym chaosem?

Kryzysy globalne i lokalne zaczynają się na rynku nieruchomości

– Rynek nieruchomości to miejsce, gdzie zaczynają się kryzysy globalne i lokalne – tę prawdę przypomniał Jacek Bartkiewicz, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Właśnie z uwagi na szczególne ryzyka związane z tym segmentem rynku konieczne jest nie tylko zachowania odpowiednich standardów podczas udzielania kredytów, ale również bieżące monitorowanie portfeli. Ma to znaczenie również obecnie, kiedy cały rynek znajduje się w fazie wysokiej koniunktury. Należy bowiem pamiętać o otoczeniu niskich stóp procentowych, które sprzyja powstawaniu nierównowagi. Rekordowo niskie zyski z depozytów bankowych skłaniają również inwestorów do poszukiwania innych źródeł przychodu, w rodzaju mieszkań na wynajem. Przedstawiciel NBP przypomniał, że zwrot z inwestycji w nieruchomości sięga 7%, co jest wynikiem kilkukrotnie lepszym aniżeli w przypadku najbardziej rentowych lokat. Z drugiej strony obecna sytuacja gospodarcza pozwala na minimalizację najpoważniejszych zagrożeń dla tego segmentu rynku.

– Sektor bankowy jest w stanie zaabsorbować problem kredytów walutowych bez pomocy polityków – podkreślił Jacek Bartkiewicz.

Sukcesywnie spada również liczba zobowiązał o LtV powyżej 100%, takich kredytów jest obecnie ok. 34%.

– Jest to związane z wzrostem gospodarczym, wzrostem dochodów ludności – zauważył reprezentant banku centralnego.

Tradycyjnym punktem Kongresu jest wręczenie nagrody Szklane Domy 2018. Wyróżnienie, przyznawane przez redakcję czasopisma Finansowanie Nieruchomości trafiło w tym roku do Tadeusza Ferenca, prezydenta miasta Rzeszów.