XII Kongres EFPA Polska: MasterClass Doradców Finansowych 4.0 ‒ budujemy bezpieczeństwo finansowe klientów

XII Kongres EFPA Polska: MasterClass Doradców Finansowych 4.0 ‒ budujemy  bezpieczeństwo finansowe klientów
Źródło: EFPA Polska
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
1 października br. polskie środowisko doradztwa finansowego i profesjonalnego inwestowania na rynku kapitałowym spotkało się online na XII Kongresie EFPA Polska. Tegoroczny Kongres przebiegał pod hasłem: MasterClass Doradców Finansowych 4.0. Budujemy bezpieczeństwo finansowe Klientów.

Tegoroczna edycja była całodniową „pigułką”  najlepszej wiedzy ze świata finansów, bogatą w debaty z udziałem wspaniałych prelegentów. 

41 prelegentów, przedstawicieli 14 instytucji finansowych, zabrało głos podczas Kongresu

Dołączyło aż 951 aktywnych uczestników z całej Polski, zainteresowanych kształceniem się i zdobywaniem wiedzy o doradztwie finansowym.

Uczestnikami byli pracownicy sektora finansowego, uczelni i studenci. Najliczniejszą grupę stanowili Certyfikowani Doradcy EFPA Polska. 41 prelegentów, przedstawicieli 14 instytucji finansowych, zabrało głos podczas Kongresu.

Zgodnie z zapowiedzią, poruszono ważne i aktualne tematy, skupiające uwagę społeczności polskiego rynku kapitałowego ‘2021:

– padł ważny głos o potrzebie rozwoju zrównoważonego i odpowiedzialnego inwestowania ESG w Polsce. Inwestycje ESG są po to, aby zmieniać świat na lepsze. Tu i teraz, naprawdę. Warto pamiętać o wszystkich literach w skrócie. Na rynkach zachodnich ESG jest powszechną praktyką.

ESG nie wyklucza, jest szansą dla firm na transformację – to odpowiedzialne zarządzanie z dbałością o ludzi i Planetę. EFPA startuje z nowym Certyfikatem EFPA ESG Advisor;

‒ grono panelistów debaty oksfordzkiej zmierzyło się z tezą: DORADCA nie ma prawa DORADZAĆ. Przedstawiciele kierownictw instytucji finansowych, instytucji nadzorujących, izb branżowych i firm konsultingowych oraz szefowie doradców finansowych starli się na argumenty.  Udało się pokazać, jak złożone i zapętlone jest to zagadnienie.

Wybrzmiał apel o potrzebie dialogu wszystkich interesariuszy usługi doradczej dla wypracowania spójnego rozumienia, kim jest/ma być doradca finansowy i na czym ma polegać jego rola we współpracy z Klientami;

– po raz pierwszy na żywo mogliśmy zobaczyć i usłyszeć Certyfikowanych Doradców EFPA, którzy pokazali wspaniałą postawę: żyjących sprawami Klientów i czerpiących z tego radość, nastawionych na stały rozwój, z optymizmem i odpowiedzialnością patrzący w swoją zawodową przyszłość;

– w agendzie Kongresu znalazła się inspirująca rozmowa o zmieniającym się świecie z udziałem Zuzanny Skalskiej – 360 Inspiration. Zostaliśmy z ważnym przesłaniem, abyśmy wychodzili ze strefy komfortu i ze swojej bezpiecznej bańki. Nie przywiązywali się do świata, jaki znamy, poszerzali naszą zawodową perspektywę, przyglądając się innym branżom. Abyśmy pokazali swoim Klientom, że działamy rozumiejąc ich i ich potrzeby. Z tak zbudowanym autorytetem, zaufaniem, empatią – Doradcy będą autentyczni w oczach Klientów;

Emanuele Maria Carluccio – Prezes Zarządu EFPA Europa – podkreślił bardzo ważny aspekt w ewolucji zawodu Doradcy. Otóż: Doradca-Człowiek zawsze będzie potrzebny. Technologia będzie wspierać Doradcę, który „siada twarzą w twarz” z Klientem na szczerą rozmowę. Istotna jest wnikliwa ocena odpowiedniości produktów, aby właściwie zareagować na potrzeby Klientów i im pomóc;

– przyjrzeliśmy się również wynikom badań rynkowych na temat zmian usługi doradztwa finansowego po pandemii. Barbara Stęchły, Wiceprzewodnicząca Rady EFPA Polska, Dyrektor Zarządzająca Pionem Sprzedaży BNP Paribas Bank Polska SA mówiła o tym, jak biznes i grupa zawodowa doradców finansowych wychodzą z okresu pandemii. Jak zmienił się kontakt na linii Doradca – Klient.

Coraz większa liczba Klientów otwarta jest na nowe formy kontaktu z Doradcą. I o tym, że ważne jest bycie z Klientem, kiedy jest dobrze, ale jeszcze ważniejsze, kiedy sytuacja rynkowa jest trudniejsza;

– na koniec – Nikolay Kirow przekonywał, abyśmy dbali o swoje zasoby energetyczne, abyśmy korzystali z dostępnej wiedzy o pracy mózgu i ludzkich zachowaniach, tak aby bezpieczniej i efektywniej funkcjonować w dzisiejszym świecie, w którym atakują nas nowe, współczesne „lwy”.

Podsumowując XII Kongres EFPA Polska Mariola Szymańska, Prezes EFPA Polska, powiedziała:

‒ To był  wspólny, dobrze spędzony czas. Czas, który poświęciliśmy dla lepszego rozumienia dzisiejszego świata i rynków finansowych, dla naszego rozwoju zawodowego i osobistego, dla motywacji do wspólnego budowania lepszego świata dzięki odpowiedzialnym inwestycjom.

Partnerami XII Kongresu byli:

NN Investment Partners TFI SA, TFI PZU SA, DORSUM Investment Software, Generali Investments TFI SA, Investors TFI SA, mBank SA, Bank Pekao SA, F-Trust SA, iWealth Management Sp. z o.o., Pekao TFI SA, Raiffeisen Centrobank AG, BNP Paribas SA, ING Bank Śląski SA, IPOPEMA TFI SA, Allegro Brand Experience Agency.

Patronaty:

GPW, Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, Związek Banków Polskich, Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, aleBank.pl, AnalizyOnline.pl, Miesięcznik Finansowy Bank, BS NET, Parkiet, Rzeczpospolita, CFA Society Poland, Warszawski Instytut Bankowości, Projekt BAKCYL, 30% Club Poland, Nieodpowiedzialni.pl.

Źródło: aleBank.pl