Wydłużenie wakacji kredytowych w rękach kolejnego Sejmu

Wydłużenie wakacji kredytowych w rękach kolejnego Sejmu
Fot. stock.adobe.com / Fotokon
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Próg dochodowy dla wakacji kredytowych w 2024 r. będzie "stosunkowo wysoki", obejmie większość kredytobiorców, zapowiedział rzecznik rządu Piotr Muller.

„Sama ustawa musi być przyjęta przez nowy Sejm, wtedy będą jasno przyjęte przepisy. Natomiast ten próg będzie stosunkowo wysoki, on obejmie większość osób” – powiedział Muller w Polsat News.

We wrześniu premier Mateusz Morawiecki informował, że wakacje kredytowe zostaną przedłużone na cały 2024 r. z zastosowaniem kryterium dochodowego.

Zgodnie z ustawą o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom kredytobiorcy mogli ubiegać się o cztery miesiące wakacji kredytowych w roku 2022 i mogą ubiegać się o wakacje kredytowe także w tym roku.

Kryterium dochodowe według bankowców

Z wakacji kredytowych korzysta na chwilę obecną niemal 1,1 mln kredytobiorców, a łączna wartość ich zobowiązań wynosi około 284 mld zł – poinformował kilka dni temu Związek Banków Polskich.

Zdaniem ZBP właściwe byłoby odniesienie kryterium dochodowego do 50% wskaźnika DtI, czyli relacji poziomu zadłużenia do przychodów gospodarstwa domowego. Tak jest w przypadku Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego beneficjent może skorzystać jeżeli wysokość miesięcznej raty kredytowej przekracza ponad 50% jego dochodów.

Źródło: ISBnews