Wskaźnik Rynku Pracy we wrześniu w górę; silne zjawisko „chomikowania zatrudnienia”

Wskaźnik Rynku Pracy we wrześniu w górę; silne zjawisko „chomikowania zatrudnienia”
Fot. stock.adobe.com/ Studio-Harmony
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - wzrósł o 0,2 pkt m/m do 67,5 pkt w sierpniu 2022 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. BIEC wskazuje na występowanie zjawiska "chomikowania pracy".

Bezrobocie utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie (rejestrowane wynosi obecnie 4,8%), związane jest to jednak z silnymi procesami „chomikowania pracy”.

„Pracodawcy od dawna wskazują na trudności w znalezieniu odpowiednich pracowników, stąd nierzadko mimo ograniczenia skali produkcji, wolą ich przetrzymać, by w przyszłości nie mieć trudności z zatrudnianiem nowych osób. Z tego m.in. powodu, zatrudnienie i bezrobocie reagują z opóźnieniem na zmiany wahań koniunktury” – czytamy w raporcie.

5 czynników oddziałuje w kierunku wzrostu wartości WRP

Pięć czynników oddziałuje w kierunku wzrostu wartości wskaźnika (zapowiada wzrost stopy bezrobocia), wpływ dwóch zmiennych jest neutralny, podano.

Czytaj także: BIEC: lekkie schłodzenie na rynku pracy >>>

„Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w sierpniu kontynuował mocny – trzeci z rzędu – spadek, a wskaźnik w porównaniu do szczytu obserwowanego w maju br. stracił 15% swojej wartości. Te negatywne sygnały mają przełożenie na stosunkowo niską liczbę wyrejestrowań z urzędu pracy z tytułu podjęcia zatrudnienia” – napisano w raporcie.

Źródło: ISBnews