Wskaźnik Rynku Pracy we wrześniu w górę; silne zjawisko „chomikowania zatrudnienia”
Bezrobocie utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie (rejestrowane wynosi obecnie 4,8%), związane jest to jednak z silnymi procesami „chomikowania pracy”.
„Pracodawcy od dawna wskazują na trudności w znalezieniu odpowiednich pracowników, stąd nierzadko mimo ograniczenia skali produkcji, wolą ich przetrzymać, by w przyszłości nie mieć trudności z zatrudnianiem nowych osób. Z tego m.in. powodu, zatrudnienie i bezrobocie reagują z opóźnieniem na zmiany wahań koniunktury” – czytamy w raporcie.
5 czynników oddziałuje w kierunku wzrostu wartości WRP
Pięć czynników oddziałuje w kierunku wzrostu wartości wskaźnika (zapowiada wzrost stopy bezrobocia), wpływ dwóch zmiennych jest neutralny, podano.
Czytaj także: BIEC: lekkie schłodzenie na rynku pracy >>>
„Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w sierpniu kontynuował mocny – trzeci z rzędu – spadek, a wskaźnik w porównaniu do szczytu obserwowanego w maju br. stracił 15% swojej wartości. Te negatywne sygnały mają przełożenie na stosunkowo niską liczbę wyrejestrowań z urzędu pracy z tytułu podjęcia zatrudnienia” – napisano w raporcie.