Wskaźnik Rynku Pracy we wrześniu w dół, scenariusz istotnego wzrostu bezrobocia nie zrealizuje się

Wskaźnik Rynku Pracy we wrześniu w dół, scenariusz istotnego wzrostu bezrobocia nie zrealizuje się
Fot. stock.adobe.com/Андрей Яланский
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - spadł o 1,9 pkt we wrześniu 2020 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Analitycy oczekują, że istotny wzrost bezrobocia w wyniku lockdownu nie zrealizuje się.
Wskaźnik Rynku Pracy (#WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, we wrześniu w Polsce spadł do 67,4 pkt. z 69,3 pkt. w sierpniu #BIEC #praca #bezrobocie

„Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia we wrześniu zmalał o niespełna 2 punkty. Skala zmian była mniejsza niż przed miesiącem, ale większa niż przed dwoma miesiącami. Tym samym wskaźnik osiągnął wartość z marca br. Wydaje się, że czarne scenariusze prognozujące istotny wzrost bezrobocia w wyniku lockdownu i związanej z nim recesji nie zrealizują się. W znacznym stopniu przyczyniło się do tego w miarę szybkie otwarcie gospodarki. Nie bez znaczenia jednak jest świadomość przedsiębiorców co do stanu zasobów siły roboczej, niskiego współczynnika aktywności zawodowej i trudności ze znalezieniem pracowników” – czytamy w raporcie.

Czytaj także: Wskaźnik Rynku Pracy w lipcu w dół, bezrobocie będzie rosło, ale nie gwałtownie >>>

Poprawa sytuacji na rynku pracy

Analitycy podkreślają, że sześć z siedmiu zmiennych oddziałuje w kierunku spadku wartości wskaźnika, czyli zapowiadają one spadek stopy bezrobocia, a tym samym poprawę sytuacji na rynku pracy.

„Jedynie wartości dotyczące zwolnień grupowych zapowiadają pogorszenie sytuacji na rynku pracy. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy wzrosła w ujęciu miesięcznym o 2% (były to jednak znacznie mniejsze wzrosty niż odnotowane w okresie kwiecień-czerwiec)” – czytamy dalej.

Prognozy menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych mniej pesymistyczne

BIEC wskazał, że prognozy menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych są mniej pesymistyczne w związku z planami redukcji wielkości zatrudnienia.

„Obecnie w bardzo niewielkim stopniu przeważa odsetek firm, które w najbliższym czasie chcą ograniczać zatrudnienie” – czytamy dalej.

„W efekcie rosną szanse zatrudnieniowe osób bezrobotnych, o czym świadczą wielkości odpływu z bezrobocia z tytułu podjęcia zatrudnienia (wzrost o 6% w porównaniu do lipca br.), czy liczba ofert pracy rejestrowanych w urzędach pracy. Wprawdzie w sierpniu w porównaniu do lipca br. odnotowano spadek ofert pracy trafiających do PUP-ów o 10%, ale ich napływ był dwukrotnie większy niż w kwietniu. Liczba rejestrowanych nowych ofert pracy zbliżyła się także do wartości odnotowywanych w okresie wakacyjnym ubiegłego roku” – czytamy dalej.

We wrześniu zmalała także liczba nowo rejestrujących się osób bezrobotnych, a napływ do bezrobocia zbliża się powoli do wielkości odpływu z bezrobocia do zatrudnienia, podano także.

Źródło: ISBnews