Wskaźnik Rynku Pracy w lipcu w dół, bezrobocie będzie rosło, ale nie gwałtownie

Wskaźnik Rynku Pracy w lipcu w dół, bezrobocie będzie rosło, ale nie gwałtownie
Fot. stock.adobe.com/Witthaya
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - spadł o 1,2 pkt w lipcu 2020 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Analitycy oczekują, że w dalszym ciągu część miejsc pracy ulegnie likwidacji, a bezrobocie będzie rosło, jednak proces ten nie powinien przebiegać gwałtownie.
Wskaźnik Rynku Pracy (#WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - spadł o 1,2 pkt w lipcu 2020 r. #praca #bezrobocie #BIEC

„Z lipcowych badań koniunktury wynika, że znacznemu ograniczeniu uległy zamiary przedsiębiorców do redukcji etatów w firmach. W porównaniu do marca wskaźnik obrazujący tę tendencję zmalał ponad pięciokrotnie Do powiatowych urzędów zatrudnienia zaczęło napływać więcej ofert pracy niż przed miesiącem. Ciągle jeszcze ich liczba daleka jest o tej obserwowanej przed rokiem, czy przed dwoma laty, jednak należy brać pod uwagę, że wiele przedsiębiorstw nadal nie pracuje w ogóle, bądź funkcjonuje w ograniczonym zakresie” – czytamy w raporcie.

Czytaj także: Wskaźnik Rynku Pracy w czerwcu w górę, przed nami mocniejszy wzrost bezrobocia?

Przybywa firm deklarujących zwolnienia

Analitycy podkreślają, że zwiększyła się liczba osób wyrejestrowanych ze spisów bezrobotnych w efekcie zatrudnienia. Choć nadal przybywa firm deklarujących zwolnienia z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, to liczba nowych bezrobotnych rejestrujących w urzędach pracy nie wzrosła znacząco w ciągu ostatniego miesiąca. 

Niewielki wzrost liczby ogłoszeń o nowych miejscach pracy

„Jednocześnie nastąpił niewielki wzrost liczby ogłoszeń o nowych miejscach pracy napływających do powiatowych urzędów pracy, co w znacznym stopniu jest efektem stopniowego przywracania ich działalności. Była to jednak niewielka poprawa w stosunku do gwałtownego spadku w marcu i kwietniu br.” – czytamy dalej.

„Wiele wskazuje na to, że pracodawcy chronią pracowników przed utratą pracy, zaś dla pracowników oraz bezrobotnych poszukujących zatrudnienia praca stała się wartością samą w sobie” – wskazano także.

Źródło: ISBnews