Wskaźnik Rynku Pracy w kwietniu w górę, zatrudnienie będzie spadać

Wskaźnik Rynku Pracy w kwietniu w górę, zatrudnienie będzie spadać
Fot. stock.adobe.com/thanksforbuying
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - wzrósł o 7,9 pkt w kwietniu 2020 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Analitycy wskazują, że tak duża skokowa zmiana jest konsekwencją nagłego zatrzymania gospodarki w efekcie pandemii koronawirusa.
Wskaźnik Rynku Pracy (#WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w kwietniu wzrósł względem marca do 69,1 pkt z 61,2 pkt. #BIEC #praca

„W najbliższych miesiącach należy oczekiwać spadku zatrudnienia i wzrostu bezrobocia. Niezależnie od dominującego wpływu pandemii, w gospodarce już od dłuższego czasu widoczne były oznaki spowolnienia, co nieuchronni wiązało się również ze wzrostem bezrobocia, jednak na znacznie mniejszą skalę” – czytamy w raporcie.

>> (otwiera się na nowej zakładce)”>Czytaj także: Wskaźnik Rynku Pracy w marcu bez zmian. “Pandemia koronawirusa odbije swoje piętno” >>>

Analitycy podkreślają, że największy wpływ na skokowy wzrost wskaźnika miało nasilenie się wśród przedsiębiorców wszystkich branż zamiarów redukcji zatrudnienia. W najmniejszym stopniu nasiliło się to w przedsiębiorstwach przetwórstwa ropy naftowej oraz w branży farmaceutycznej.

Do powiatowych urzędów pracy napłynęło zdecydowanie mniej ofert zatrudnienia, mniej osób bezrobotnych znalazło pracę, podano także.

Źródło: ISBnews