Wskaźnik Rynku Pracy w grudniu w dół; ukształtował się rynek pracownika

Wskaźnik Rynku Pracy w grudniu w dół; ukształtował się rynek pracownika
Fot. stock.adobe.com/Kurhan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - spadł o 1,5 pkt m/m w grudniu 2021 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Rynek pracownika zyskuje na znaczeniu. Największe wzrosty zatrudnienia zapowiadają przedsiębiorstwa związane z przemysłem energetycznym, producenci mebli oraz pozostałego sprzętu transportowego.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w grudniu zmalał w porównaniu do listopada o 1,5 punktu. Skala spadku była trzykrotnie większa niż przed miesiącem i silniejsza niż przed rokiem, zaś jego wartość absolutna zbliżyła się do minimum, ostatnio odnotowanego na początku 2020 roku. Oznacza to przesunięcie rynku pracy w kierunku rynku pracownika a tym samym poprawę siły przetargowej pracowników na rynku pracy.

„Dla pracodawców – obok wzrostu niepewności, wyższych kosztów działalności gospodarczej i wprowadzanych zmian instytucjonalnych – to dodatkowy czynnik pogarszający warunki funkcjonowania. Tendencji braku rąk do pracy, szczególnie tych wykwalifikowanych, nie da się odwrócić w krótkim okresie. Dla wielu firm jedynym rozwiązaniem stanie się inwestowanie w nowoczesne technologie zastępujące pracę człowieka. Do tego jednak potrzeba sprzyjającego klimatu inwestycyjnego a to jedna ze słabszych stron naszej gospodarki” – czytamy w raporcie.

Pięć z siedmiu składowych wskaźnika oddziałuje w kierunku spadku jego wartości – spadku stopy bezrobocia rejestrowanego, wskazało Biuro.

Nie przybywa nowo rejestrujących się bezrobotnych

Maleje liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy i nie przybywa nowo rejestrujących się bezrobotnych, podano także.

Czytaj także: Rekordowe zapotrzebowanie na pracowników w bankowości, finansach, ubezpieczeniach i nieruchomościach >>>

„W listopadzie 2021r. w porównaniu do października w urzędach pracy zarejestrowano o ponad 30% więcej ofert pracy. W porównaniu do sytuacji sprzed roku ofert pracy przybyło o blisko 40%” – czytamy dalej.

Plany zatrudnieniowe

Z drugiej strony, BIEC wskazuje, że plany zatrudnieniowe ankietowanych menadżerów firm oraz oceny ogólnej sytuacji gospodarczej systematycznie pogarszały się w ostatnim czasie.

„W przypadku obu pytań ponownie przeważają oceny negatywne. Spadek wielkości zatrudnienia prognozują głównie firmy małe, duże z kolei zapowiadają wzrost zatrudnienia” – czytamy dalej.

Największe spadki wielkości zatrudnienia prognozowane są w przemyśle skórzanym i odzieżowym.

Źródło: ISBnews