Wskaźnik Rynku Pracy w czerwcu w górę, przed nami mocniejszy wzrost bezrobocia?

Wskaźnik Rynku Pracy w czerwcu w górę, przed nami mocniejszy wzrost bezrobocia?
Fot. stock.adobe.com/ryanking999
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - wzrósł o 1 pkt w czerwcu 2020 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Analitycy oczekują, że należy liczyć się ze wzrostem stopy bezrobocia silniejszym niż wskazują obecne oficjalne dane (stopa bezrobocia rejestrowanego - 6%) i wskazują, że najwcześniej jesienią będzie można ocenić skalę i trwałość zmian na rynku pracy.
Wskaźnik Rynku Pracy (#WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - wzrósł o 1 pkt w czerwcu 2020 r. #BIEC #praca

„Zbyt wcześnie jest, aby w pełni szacować skutki zamrożenia działalności gospodarczej dla rynku pracy. Reaguje on zwykle ze znacznym opóźnieniem w stosunku do zmian aktywności całej gospodarki. Wiele firm do tej pory nie potrafi ocenić skali redukcji popytu na swe towary i usługi oraz tempa, w jakim popyt ten będzie się odradzał. Jednocześnie przedsiębiorcy mają świeżo w pamięci trudności w znalezieniu pracowników w okresie przed pandemią. Stąd też zapewne zachowują dużą powściągliwość w zwalnianiu pracowników, a swe plany zatrudnieniowe formułują na bieżąco i na tyle elastycznie, na ile pozwalają przepisy prawa pracy” – czytamy w raporcie.

Czytaj także: Aż 55 proc. firm nie planuje wrócić do stanu zatrudnienia sprzed pandemii koronawirusa >>>

Firmy nieco ograniczyły plany zwalniania pracowników

Analitycy podkreślają, że chociaż firmy nieco ograniczyły plany zwalniania pracowników wobec szacunków sprzed miesiąca, to nadal obserwowana jest przewaga odsetka firm deklarujących zwolnienia nad tymi, którzy zamierzają zwiększyć w najbliższym czasie zatrudnienie.

Niewielki wzrost liczby ogłoszeń o nowych miejscach pracy

„Jednocześnie nastąpił niewielki wzrost liczby ogłoszeń o nowych miejscach pracy napływających do powiatowych urzędów pracy, co w znacznym stopniu jest efektem stopniowego przywracania ich działalności. Była to jednak niewielka poprawa w stosunku do gwałtownego spadku w marcu i kwietniu br.” – czytamy dalej.

Zmiany na rynku pracy nie miały charakteru gwałtownego

W materiale oceniono, że zmiany na rynku pracy nie miały charakteru gwałtownego i jest on w stanie zawieszenia, który zapanował wśród pracodawców, urzędów pracy i pracowników, prawdopodobnie do końca wakacji.

Czytaj także: Bezrobocie rośnie wolno, ale może przyspieszyć >>>

„Pracownicy poszukujący pracy prawdopodobnie również ograniczyli swą aktywność i w znacznej części pozostali w domu. Część znalazła zatrudnienie w sektorze usług, na które wzrósł popyt w okresie pandemii, np., w usługach kurierskich, firmach wysyłkowych, w usługach i produkcji około-medycznej lub w szarej strefie” – czytamy w raporcie.

Źródło: ISBnews