Wskaźnik referencyjny stopy procentowej WKF będzie uwzględniał dane od trzech kolejnych banków
– Dla IRF, jako administratora wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, jest powodem dużej satysfakcji fakt, że grupa banków Panelistów WKF się zwiększa – mówi Tomasz Mironczuk Prezes Instytutu Rynku Finansowego i dodaje:
– Na przykładzie innych administratorów, obserwujemy, że liczba panelistów jest stała lub zmniejsza się. Warto przypomnieć, że m.in. z tego powodu z końcem bieżącego roku największy opracowywany w Europie wskaźnik LIBOR przestaje być opracowywany.
Czytaj także: Decyzja KNF: wskaźnik WKF jest pierwszym w Polsce wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej zgodnym z BMR
Wskaźnik oparty na danych z rzeczywistych transakcji
Od połowy czerwca Panel WKF tworzy 21 banków spółdzielczych. Zgodnie z przyjętą metodą opracowywania wskaźnika, do grona banków Panelistów WKF mogą wchodzić banki o sumie bilansowej do 4 mld zł.
W przypadku innych wskaźników nastąpił niemal całkowity zanik zasobu transakcyjnego stanowiącego podstawę do wyznaczania wskaźników
Obecny panel 21 banków reprezentuje 15% sumy bilansowej bankowości spółdzielczej w Polsce i jest reprezentatywny.
WKF jest opracowywany na podstawie otrzymywanych z banków dziennych danych o depozytach terminowych składanych przez klientów banków. Dzienny wolumen transakcji pozyskiwany z banków wynosi 20 mln zł.
– Warto podkreślić, że w ostatnich 12 miesiącach nie nastąpił spadek tego wolumenu. Jest to godne zauważenia, gdyż w przypadku innych wskaźników nastąpił niemal całkowity zanik zasobu transakcyjnego stanowiącego podstawę do wyznaczania wskaźników – podkreśla prof. Piotr Mielus, szef Zespołu Operacji IRF.
Więcej na ten temat: Banki spółdzielcze: WKF oprócz WIBOR-u?
WKF, pierwszy wskaźnik w Polsce uznany przez KNF jako zgodny z BMR
Wskaźnik Kosztu Finansowania (WKF) jest wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej zgodnym z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011, który jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z BMR przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Zgodę na pełnienie przez IRF funkcji administratora wskaźników referencyjnych i opracowywanie wskaźnika WKF KNF udzieliła 3 listopada 2020 r.
Czytaj także: Umowy kredytowe: WIBOR jest i będzie