Wojna z gotówką: Sposobem „na lusterko”

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Niemieckie banki spółdzielcze zostały zmuszone do wymiany ponad 100 tysięcy kart kredytowych w związku z podejrzeniem kradzieży danych zakodowanych na kartach.

Z doniesień prasowych wynika, że dwie największe grupy spółdzielcze Raiffeisenbank i Volksbank wycofały już około 60 tys. kart. Do kradzieży danych z kart kredytowych miało dojść u dużego agenta rozliczeniowego na terenie Hiszpanii. Organizacje płatnicze MasterCard i Visa poinformowały o tym niemieckie banki, radząc wymianę kart. Koszty tej operacji szacowano na kwotę od 500 tys. do miliona euro. Eksperci podkreślają, że zjawisko skimmingu, czyli przestępczego kopiowania zawartości paska magnetycznego karty płatniczej funkcjonuje w całej Europie, i to od dawna.

Bankomat był „padnięty” i…

Złodzieje mają wiele sposobów, by zgarnąć z bankomatu naszą gotówkę. Stosują różne metody bardziej lub mniej skomplikowane, między innymi:

  • na lusterko lub kamerę bądź sprytnie zamontowany system kilku lusterek, by odczytać PIN.
  • z kamerą i skanerem – w belce nad klawiaturą bankomatu umieszczona jest kamera. Złodzieje kradną dane z paska magnetycznego, wykonują kopię karty i uzyskują dostęp do konta.
  • z nakładką – na bankomacie montują nakładki podobne do prawdziwych elementów bankomatu. Na oryginalnej klawiaturze znajduje się fałszywa, a przy otworze bankomatu czytnik pasków magnetycznych. Nakładka na klawiaturze zapamiętuje nasz PIN, a czytnik pasków kopiuje dane z paska karty.

ATAKI SKIMMERÓW

W 2007 r. w całej Europie odnotowano 4501 przypadków skimmingu, czyli nielegalnego skopiowania zawartości paska magnetycznego karty kredytowej, podczas gdy w 2008 r. aż 10 302 (wzrost o 129 proc.). W Polsce w 2007 r. odnotowano 54 ataki skimmingowe, w 2008 r. już 113, a tylko w pierwszym półroczu 2009 r. aż 145!

Z danych policji wynika, że popularne wśród bankomatowych opryszków jest montowanie w otworze bankomatu, przez który odbieramy pieniądze. W tym przypadku transakcja przebiega normalnie do momentu ich wypłaty – wtedy na ekranie pojawia się komunikat o błędzie. Zdezorientowany klient szuka pomocy w placówce banku, a złodziej spokojnie odbiera pozostawione w bankomacie pieniądze. Tymczasem po zgłoszeniu awarii bankomat pozostaje nieczynny aż do momentu przyjazdu serwisantów i dopiero wówczas wiadomo, co tak naprawdę się stało.

OCHRONNA NAKŁADKA

Zdaniem ekspertów Wincor Nixdorf przed skimmingiem skutecznie chronią nakładki na wejście czytnika zintegrowane z elektroniką specjalną lub oprogramowaniem bankomatu. Ingerencja lub usunięcie takiej nakładki przez przestępców powoduje unieruchomienie bankomatu. Podobnym rozwiązaniem jest nakładka na klawiaturę PIN powodująca, że jej klawisze są niewidoczne dla ukrytej przez przestępców kamery. Nakładka ta skutecznie uniemożliwia również instalację fałszywej klawiatury.

Niedawno krakowska policja zatrzymała 35-latka, który przez kilka lat okradał bankomaty w całym kraju. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI