Wiceprezes ZBP o atrakcyjności inwestycyjnej polskiego sektora bankowego
Włodzimierz Kiciński na wstępie powiedział, że w Polsce mamy sporą liczbę banków komercyjnych z zachodnim kapitałem, są też banki kontrolowane przez państwo i mamy dużą liczbę, blisko 500 banków spółdzielczych. Jest to więc sektor o zróżnicowanej strukturze własnościowej.
„Kwestia, która przyciąga uwagę naszych kolegów z zagranicy to jest nowoczesność tego sektora. Nowoczesność jego rozwiązań produktowych, technologicznych i zwłaszcza poczynione postępy w zakresie cyfryzacji. Według rankingu Deloitte International, który został wykonany w 2022 roku, spośród 300 banków badanych w całym świecie wyłoniono 30 banków, które są liderami rozwiązań cyfrowych. Wśród tych 30 banków jest 6 polskich banków. To świadczy o tym, że nasza technologia i jakość produktów stoją na bardzo wysokim poziomie” – podkreślił wiceprezes ZBP.
Polskie banki oczami bankowców z innych krajów UE
Na nasze pytanie jak zachodni bankowcy, szczególnie ci z banków-matek działających w Polsce komentują wprowadzane regulacje dotyczące naszego sektora bankowego, Włodzimierz Kiciński powiedział:
„Nasi koledzy z zagranicy są zadziwieni ilością problemów i jakością problemów, tudzież niezrozumieniem biznesu bankowego w polskim społeczeństwie, i niestety także wśród naszych regulatorów.”
Zwrócił uwagę, że w wielu krajach jest spory krytycyzm wobec banków, ale w Polsce poziom tej krytyki jest wielokrotnie wyższy.
Podał przykłady zjawisk, które wzbudzają zdziwienie zachodnich bankowców. Wymienił tu problemy z kredytami walutowym, a przede wszystkich skalę tych problemów.
Stwierdził, że jesteśmy jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym błędnie przetłumaczono dyrektywę PSD2 i została ona źle implementowana do naszego prawa, co powoduje trudności interpretacyjne z ustaleniem różnicy pomiędzy autoryzacją a uwierzytelnianiem transakcji.
Do czego jest potrzebny silny sektor bankowy?
Na pytanie czy słyszy od innych bankowców stwierdzenia, że z chęcią kupiliby w Polsce jakiś bank, a może założyliby od podstaw nowy, zaprzeczył.
Jak zauważył – świadomość wśród inwestorów problemów polskiego sektora bankowego, także problemów regulacyjnych powoduje, że nie ma takich pytań.
„Bankowość, która daje zwrot na kapitale 4% nie jest żadną zachętą dla nowych inwestorów” – stwierdził Włodzimierz Kiciński.
W tej sytuacji, zapytany o perspektywy dla polskiego sektora bankowego skoro nie jest atrakcyjny dla inwestorów zagranicznych lub krajowych – wskazał na konieczność zmiany nastawienia społeczeństwa do banków.
Wiceprezes ZBP uważa, że krytyków należy przekonać do tezy, że banki muszą towarzyszyć rozwojowi całej gospodarki.
„Banki muszą być skuteczne w dostarczaniu kredytu do tak zwanej sfery niefinansowej, a więc do przedsiębiorstw, do klientów indywidualnych, bo nasze potrzeby rozwojowe nadal są większe aniżeli w krajach Europy Zachodniej. Powinniśmy mieć nowoczesny, silny, dobrze wyposażony kapitałowo sektor bankowy, żeby skutecznie walczyć o wzrost gospodarczy i wszechstronny rozwój w kraju” – podsumował Włodzimierz Kiciński.