Wiceprezes SGB-Banku SA o zielonej transformacji

„Mając na uwadze zrównoważony rozwój, absorpcję środków z KPO i z nowej perspektywy finansowej, stawiamy sobie za cel przygotowanie dla naszych banków spółdzielczych i całego Zrzeszenia dedykowanych produktów w ramach naszej strategii Zrzeszenia, którą banki, mam nadzieję, zaakceptują w najbliższym czasie” – mówiła Ewelina Pałubicka.
Będzie to program SGB Zielona Perspektywa. W jego ramach powstaną produkty dla samorządów, mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, dla rolników i branży rolno-spożywczej.
Czytaj także: Bankowość i Finanse | Transformacja Energetyczna | ESG jako wyzwanie i potencjał dla bankowości
Centrum eksperckie zielonej transformacji w Grupie SGB
Ewelina Pałubicka mówiła również o powstaniu centrum eksperckiego zielonej transformacji, które będzie służyło wszystkim bankom Zrzeszenia. Jego zadaniem będzie m.in. ocena przedsięwzięć inwestycyjnych pod kątem zielonego ładu i możliwości pozyskania odpowiedniego finansowania dotacyjnego lub zwrotnego ze środków unijnych.
W jej opinii już w tej chwili widać duże zainteresowanie klientów Grupy SGB np. inwestowaniem w biogazownie. Jednocześnie rośnie zainteresowanie zielonym finansowaniem ze strony MŚP oraz JST.
Jak podkreśliła prezes Ewelina Pałubicka – samorządy obsługiwane przez banki z Grupy SGB zapowiadają zwiększenie inwestycji z wykorzystaniem środków KPO.
JST w coraz większym stopniu szukają w bankach spółdzielczych źródeł kredytowania oraz zgłaszają chęć emisji obligacji w związku z absorbcją środków unijnych w ramach zielonej transformacji.
Czytaj także: Wydarzenia i Opinie | Forum Bankowo-Samorządowe 2024 | Synergia finansów, innowacji i zrównoważonego rozwoju
Problemy firm z raportowaniem ESG
Ewelina Pałubicka przyznała, że pewną trudnością w realizacji transformacji energetycznej przez banki Zrzeszenia i ich klientów jest raportowanie ESG. Jak podkreśliła, przedsiębiorcy rozumieją cele zielonej transformacji, ale nie wszyscy mają świadomość, że realizacja tego typu inwestycji i pozyskanie na nie finansowania wiąże się z koniecznością raportowania.
Jest to problem dla banków spółdzielczych z racji niskiej wiedzy klientów o zasadach raportowania ESG. Tę wiedzę banki muszą dostarczyć klientom.
Jak zaznaczyła prezes Ewelina Pałubicka – wypełnianie wszelkiego rodzaju ankiet taksonomicznych, ocena ryzyka pod kątem ESG wymaga interakcji banku z kredytobiorcą, czy też beneficjentem danego programu, który nie jest do tego odpowiednio przygotowany.