Wiceprezes JSW o znaczeniu węgla koksowego dla zielonej transformacji

Wiceprezes JSW o znaczeniu węgla koksowego dla zielonej transformacji
Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu ds. ekonomicznych Jastrzębskiej Spółki Węglowej
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
„W węglu koksowym bije zielone serce” mówił Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu ds. ekonomicznych Jastrzębskiej Spółki Węglowej podczas Europejskiego Kongresu Finansowego, w wywiadzie udzielonym Robertowi Lidke.

Jak zaznaczył „węgiel koksowy jest trybikiem w całej tej machinie transformacji klimatycznej, czyli bez tego węgla nie ma koksu, bez koksu nie ma stali, bez stali nie ma wiatraków.”

Nasz rozmówca obrazowo tłumaczył: „Wiatrak, który ma powiedzmy 2 megawaty mocy składa się w 90 procentach ze stali. Do jego budowy potrzeba 140 ton stali. Aby wyprodukować 140 ton stali potrzeba około 80 ton węgla. Dzisiaj wiatraków nikt nie jest w stanie zbudować w inny sposób.”

Ślad węglowy i finansowanie JSW

Pytany o to – czy instytucje finansowe współpracujące z JSW obawiają się śladu węglowego w swoich aktywach stwierdził, że banki są często notowane na giełdach papierów wartościowych. Znajdują się pod presją własnych akcjonariuszy i są pod presją funduszy inwestycyjnych, których właściciele międzynarodowi muszą podążać za polityką klimatyczną. Ci inwestorzy w bilansie banków najchętniej widzieliby klientów, którzy są „zieloni”. Problemem jest przekonanie ich, że węgiel koksujący wpisuje się w politykę klimatyczną.

JSW pozyskuje w Polsce finansowanie w sektorze bankowym m.in. na realizację swoich ekologicznych inwestycji, takich jak ograniczenie emisji metanu czy budowę farm OZE, zaspokajających zapotrzebowanie JSW na energię.

Węgiel koksowy surowcem krytycznym dla transformacji cyfrowej

Jednak w gronie tych banków nie ma instytucji komercyjnych z prywatnym kapitałem zagranicznym. Powodem jest – jak wyjaśnił Robert Ostrowski – brak zrozumienia przez zagranicznych właścicieli banków działających w Polsce roli, jaką spełnia w transformacji energetycznej węgiel koksowy. Tymczasem surowiec ten jest wpisany na europejską listę surowców krytycznych, a dalsze wydobycie węgla koksowego przez JSW ma kluczowe znaczenie dla przyszłości zielonej gospodarki w Europie.

Jak powiedział Robert Ostrowski – możemy zamknąć w Polsce i w Europie kopalnie węgla koksowego. Ale wtedy albo będziemy sprowadzali taki węgiel do europejskich hut z Australii, albo będziemy importować gotowe wyroby stalowe wytworzone w Chinach. Bo, jak wcześniej o tym mówił, np. do budowy wiatraków jest potrzebna stal. A jak na razie stali nie da się wyprodukować przy użyciu innej technologii niż ta, która korzysta z koksu.

Wiceprezes JSW wyraził nadzieję, że uda się przebić do bankowców z tymi argumentami i w efekcie będzie można po partnersku rozmawiać z nimi o nowym finansowaniu.

Źródło: BANK.pl