Wiceprezes ING Banku Śląskiego o pozycji technologicznej polskiego sektora bankowego

Wiceprezes ING Banku Śląskiego o pozycji technologicznej polskiego sektora bankowego
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przed konferencją IT@BANK 2024 ze Sławomirem Soszyńskim, wiceprezesem zarządu ING Banku Śląskiego rozmawiał Paweł Minkina.

Mówiąc o pozycji technologicznej polskiego sektora bankowego Sławomir Soszyński stwierdził, że pod tym względem polskie banki wypadają dobrze, szczególnie w porównaniu do krajów Unii Europejskiej.

Podkreślił, że zmiany technologiczne muszą dawać wartość dodaną klientom, a także przynosić korzyści instytucjom, które je wprowadzają.

Jak zauważył – tematem, który absorbuje technologicznie banki jest konieczność sprostania wejściu w życie na początku roku dużej liczby zmian regulacyjnych.

Kolejną kwestią, którą będą zajmowały się banki jest AI w różnych modelach.

„To jest bardzo ważny temat, bo pomaga nam przesuwać banki, instytucje finansowe w kierunku znacznie większej automatyzacji, lepszej obsługi klienta, hiperpersonalizacji. Liczę na to, że przyszły rok przyniesie już takie rozwiązania produkcyjne, którymi będziemy mogli się chwalić” – powiedział wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Czytaj także: IT@BANK 2024 już 20 listopada

Znaczenie publicznej chmury obliczeniowej

Jak zauważył Sławomir Soszyński – ostatnio mniej się mówi o publicznej chmurze obliczeniowej, chociaż jej znaczenie jest ogromne.

„Korzystanie z chmury obliczeniowej bardzo mocno wpływa na dostępność naszych systemów w przypadku potencjalnych konfliktów zbrojnych. Mówimy tu o bezpieczeństwie narodowym, o bezpieczeństwie instytucji, o bezpieczeństwie naszego kraju, więc jest to piekielnie ważny temat” – podkreślił.

„Chmura publiczna pozwala na modernizację stosu technologicznego, samych aplikacji, tym samym wpływa również na złożoność samych systemów, na ich nowoczesność” – dodał.

Wymienił też trzecią zaletę chmury publicznej.

„Wpływa ona na szybkość zmian dokonywanych w poszczególnych instytucjach finansowych, a dzisiaj tylko i wyłącznie konkurujemy szybkością tych zmian, bo ktokolwiek wprowadza nową innowację musi się liczyć z tym, że jego rozwiązanie może być szybko skopiowane. Więc tutaj przewagą konkurencyjną jest to, jak szybko wprowadzamy zmiany” – podkreślił Sławomir Soszyński.

Czytaj także: VeloBank cyfrowym buntownikiem

Cyberbezpieczeństwo

Kolejny ważnym tematem dla sektora bankowego jest  cyberbezpieczeństwo. „Próbujemy być zawsze krok przed cyberprzestępcami i myślę, że to nie zmieni się.

Kontynuacja inwestowania w platformy i najróżniejsze rozwiązania w tym zakresie jest ekstremalnie ważna” – podkreślił wiceprezes ING.

Sławomir Soszyński mówił także o core bankingu. Podkreślił, że transformacja systemów corowych, umożliwia wdrażanie najróżniejszych produktów biznesowych i dlatego jest ważna dla sektora bankowego.

IT@BANK 2024
Źródło: BANK.pl