We wrześniu nadal rekordowe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi

We wrześniu nadal rekordowe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi
Prof. Waldemar Rogowski. Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
We wrześniu 2023 roku odnotowano trzeci historycznie najwyższy poziom BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe - tak prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK komentuje wzrost o 248,8% wartości zapytań o kredyty mieszkaniowe w ubiegłym miesiącu.

O 248,8% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe we wrześniu 2023 r. – informuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM). Wartość Indeksu oznacza, że we wrześniu 2023 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 248,8% w porównaniu do września 2022 r.

We wrześniu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 36,59 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 13,58 tys. rok wcześniej – jest to wzrost o 169,5%. W porównaniu do sierpnia 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła jednak o 5,9%.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego we wrześniu br. wyniosła 417,36 tys. zł i była wyższa o 23,6% w relacji do wartości z września 2022 r. W porównaniu do sierpnia 2023 r. wzrosła ona o 1,7%.

Co napędza zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi?

Zdaniem Waldemara Rogowskiego są trzy powody tak wysokiej wartości Indeksu Popytu we wrześniu br.

Te powody to większa liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy, wzrost zdolności kredytowej potencjalnych nabywców nieruchomości oraz wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu.

Większe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi jest efektem programu „Kredyt 2 proc.

„Szacujemy, że ok. 60% wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w sierpniu br. to osoby w wieku do 45 lat, nieposiadające wcześniej kredytu mieszkaniowego, składające wniosek o kredyt do kwoty 600 tys. zł w banku uczestniczącym w programie” – stwierdza główny analityk BIK.

Wzrost zdolności kredytowej dotyczy wszystkich klientów banków, nie tylko tych spełniających kryteria wiekowe rządowego programu.

„Zdolność kredytowa rośnie w wyniku realnego wzrostu wynagrodzeń, spadku WIBOR-u zarówno w reakcji na obniżkę stopy referencyjnej o 0,75 p.p., jak i w oczekiwaniu na dalsze spadki stóp procentowych. W konsekwencji nastąpił wzrost dostępności kredytu mieszkaniowego, co bezpośrednio przyczyniło się do wzrostu popytu” – komentuje Waldemar Rogowski i dodaje:

„Interpretując odczyt Indeksu trzeba pamiętać, że we wrześniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało stosunkowo mało osób, powodując niską bazę porównawczą dla września br. Właśnie efekt statystyczny niskiej bazy z września 2022 r. częściowo odpowiada za tak wysoki obecny odczyt BIK Indeksu Popytu.”

Jak zauważa: „istotnym czynnikiem jest także wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do rekordowej wartości aż 417,36 tys. zł – to prawie o 1/4 wyższa wartość w porównaniu do września 2022 r. Tak wysoka kwota wynika zarówno ze wzrostu cen nieruchomości, jak i z faktu, że duża część osób chcących skorzystać z programu „Kredyt 2 proc.” składa wnioski na kwoty zbliżone do górnego poziomu ograniczenia w tym programie (500 tys. zł dla singli i 600 tys. zł dla małżeństw)”.

źródło BIK

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej / BIK