Wdrożenie obowiązkowego systemu KSeF nie w tym roku

Wdrożenie obowiązkowego systemu KSeF nie w tym roku
Andrzej Domański. Źródło: MF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Finansów ogłasza przetarg na audyt systemu Krajowego Systemu eFaktur, który określi kiedy system wejdzie w życie; w tym roku na pewno nie wejdzie - poinformował szef resortu finansów Andrzej Domański.

„Wykryliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie systemu w 2024 roku. Już dziś opublikowany zostanie przetarg na zewnętrzny audyt systemu.

Datę wejścia w życie podamy po wynikach audytu. W tym roku na pewno nie” – powiedział minister finansów.

Andrzej Domański zapowiedział też intensyfikację konsultacji ze środowiskiem przedsiębiorców w sprawie systemu KSeF.

Czytaj także: Kwestie kar i awarii budziły najwięcej wątpliwości przedsiębiorców co do ustawy o Krajowym Systemie e-Faktur

KSeF – kiedy wejdzie w życie?

„KSeF jest potrzebny i będzie wdrożony. Z drugiej strony nie może zagrażać stabilności prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce” – powiedział Andrzej Domański i dodał:

„Nie możemy dopuścić do paraliżu i bałaganu na kształt Polskiego Ładu”.

„Chcemy, by prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie wiązało się z tak wysokim poziomem nieprzewidywalności, do którego w mojej ocenie prowadziłoby wprowadzenie KSeF-u 1 lipca 2024 r.” – podsumował Domański.

Dodał, że zostaną „zintensyfikowane konsultacje ze środowiskiem przedsiębiorców, by krajowy system e-faktur został wprowadzony „nie wbrew, ale wraz i przy pełnym współdziałaniu ze środowiskami przedsiębiorców”.

W ub.r. po przeprowadzeniu konsultacji publicznych projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania Ministerstwo Finansów zdecydowało m.in. o przesunięciu wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r. oraz wyłączeniu z KSeF faktur konsumenckich.

Czytaj także: Czy banki będą miały problem z KSeF?

Transmisja on-line: na kanale YouTube Ministerstwa Finansów

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews, Ministerstwo Finansów