Waldemar Buda: po obniżce stóp wciąż aktualne jest rozważanie wydłużenia wakacji kredytowych

Waldemar Buda: po obniżce stóp wciąż aktualne jest rozważanie wydłużenia wakacji kredytowych
Waldemar Buda Fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Po obniżce stóp procentowych przez RPP o 75 pb. wciąż aktualne jest rozważanie przez rząd możliwości wydłużenia wakacji kredytowych na początek 2024 r.- poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Decyzja może być ogłoszona w najbliższych dniach.

„Obniżenie stóp procentowych będzie miało przełożenie realnie na raty kredytowe za kilka, kilkanaście miesięcy. (…) To też będzie pewnego rodzaju ulga częściowa, bo obniżka nawet o 0,75 pkt. proc. to jest cały czas poziom 6 proc. (stopy referencyjnej – PAP), co powoduje, że rata jest nadal najczęściej znacząco wyższa w stosunku do tego, kiedy zawieraliśmy umowę kredytową. (…)

Zakładamy, że nadal pozostaje aktualność naszej propozycji – rozważenie przedłużenia wakacji kredytowych. Decyzja w rękach pana premiera. Myślę, że w najbliższych dniach będzie ogłoszona” – powiedział Waldemar Buda na konferencji prasowej.

Czytaj także: Przedłużenie wakacji kredytowych po znaczącej obniżce stóp procentowych nie jest potrzebne

Rząd rozważa przedłużenie terminu wakacji kredytowych

„Myślę, że obniżka jest ciekawa, korzystna – dobry kierunek, ale to nie wyklucza naszego myślenia o przedłużeniu wakacji na początek 2024 r.” – dodał Waldemar Buda.

W trakcie letnich wakacji przedstawiciele rządu informowali, że rozważane jest wydłużenie wakacji kredytowych, z kryterium dochodowym, na pierwszą połowę 2024 roku.

Czytaj także: Nauka i Edukacja Ekonomiczna | Raport PAB-WIB | Kredyty mieszkaniowe w zmiennych warunkach społeczno-ekonomicznych

Źródło: PAP BIZNES