Wakacje kredytowe: ustawa o wsparciu kredytobiorców przyjęta przez Sejm

Wakacje kredytowe: ustawa o wsparciu kredytobiorców przyjęta przez Sejm
Fot. stock.adobe.com/zagorskid
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sejm w czwartek uchwalił ustawę, która m.in. wprowadza wakacje kredytowe oraz wydłuża działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października. Poprawka opozycji wprowadzenia dotycząca alternatywnego do zaproponowanych przez rząd sposobu korzystania z wakacji kredytowych została odrzucona.

Sejm w czwartek uchwalił ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Posłowie w trakcie głosowania odrzucili poprawki opozycji, zmierzające m.in. do likwidacji podatku od zysków z lokat i inwestycji kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki, do wprowadzenia alternatywnego do zaproponowanych przez rząd sposobu korzystania z wakacji kredytowych i do ustawowej redukcji marż bankowych.

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom zawiera przepisy dotyczące wsparcia kredytobiorców. Chodzi o możliwość skorzystania z wakacji kredytowych przez osoby zadłużone w złotych. Będą one mogły wnioskować o cztery miesiące wakacji kredytowych w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023).

Czytaj także: Rząd: wakacje kredytowe dla wszystkich, skorzysta z nich do 0,5 mln osób >>>

O wprowadzenie dodatkowego kryterium przy ubieganiu się o wakacje kredytowe i skierowanie pomocy tylko do osób faktycznie jej potrzebujących apelował wielokrotnie Związek Banków Polskich, wskazując, że wprowadzenie rozwiązania w obecnie proponowanej przez rząd formie to przepis na jeszcze wyższą inflację i potencjalne ryzyko zagrożenia stabilności całego sektora.

Czytaj także: Wakacje kredytowe dla każdego to patent na jeszcze wyższą inflację >>>

O spodziewanych skutkach takiego rozwiązania wypowiadali się także przedstawiciele poszczególnych banków, wskazując na to, że wysokie koszty pomocy dla kredytobiorców obniżą zdolność banków do finansowania gospodarki.

Czytaj także: Bankowcy ponawiają apele o ograniczenie zasięgu wakacji kredytowych >>>

Eksperci Konfederacji Lewiatan także proponowali ograniczenie możliwości korzystania z wakacji kredytowych tylko do osób w wyjątkowo trudnej sytuacji i wykluczenie z pomocy posiadaczy kredytów ze stałą stopą procentową.

Czytaj także: Wakacje kredytowe nie dla posiadaczy kredytów z okresowo stałą stopą, ani dla osób w dobrej sytuacji finansowej >>>

Wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

W ustawie zostały zawarte także przepisy mające na celu wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach. Zgodnie z projektem banki mają do końca roku wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.

Tarcze antyinflacyjne przedłużone do 31 października

W trakcie prac w Sejmie do ustawy zostały wprowadzone zapisy, mające na celu wydłużenie działania tarcz antyinflacyjnych do 31 października.

W ramach tarcz antyinflacyjnych, które obecnie obowiązują do 31 lipca, stosowana jest niższa stawka podatku VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., a stawka tego podatku na gaz wynosi 0 proc. Do tego dochodzi jeszcze stosowanie zerowej stawki na podstawowe produkty żywnościowe i na nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej. Przedłużono także obowiązywanie obniżki akcyzy na prąd, zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży ww. paliw. Niższa akcyza obowiązuje także na lekki olej opałowy.

Ustawa zawiera także przepisy dostosowujące polskie prawo do rozwiązań UE dotyczących działalności platform crowdfundingowych, tj. takich, które służą finansowaniu społecznościowemu dla przedsięwzięć gospodarczych. Działalność platform crowdfundingowych zostanie uregulowana, a nadzór nad nimi obejmie Komisja Nadzoru Finansowego.

Dzięki nowym przepisom mają zyskać małe i średnie przedsiębiorstwa, w szczególności start-upy. Podniesione zostaną dla nich limity, które pozwolą pozyskiwać im większy kapitał, np. na inwestycje.

Źródło: PAP BIZNES