Ustawa wiatrakowa i zmiana ustawy o wakacjach kredytowych wstrzymane

Ustawa wiatrakowa i zmiana ustawy o wakacjach kredytowych wstrzymane
Źródło: @KancelariaSejmu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Projekt dotyczący stawiania turbin wiatrowych ma zostać wyłączony z ustawy zamrażającej ceny prądu i zostanie złożony w Sejmie jako projekt rządowy po przejęciu rządu przez nową większość. To samo ma się stać z projektem dotyczącym wakacji kredytowych - informuje portal Onet.

Grupa posłów Polska 2050-Trzecia Droga i Koalicja Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy zakładającej zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych do końca czerwca 2024 r.

W projekcie zaproponowano też przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych.

Czytaj także: Spór o kształt programu Bezpieczny Kredyt 2% w kolejnych latach

Poselski projekt Polski 2050 dot. wakacji kredytowych został wycofany

Poselski projekt nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, złożony w Sejmie przez posłów Polski 2050, został wycofany, wynika z informacji na stronach internetowych Sejmu.

Jednocześnie zaplanowane na dzisiaj posiedzenie Komisji Finansów Publicznych, podczas którego miało odbyć się pierwsze czytanie poselskiego i rządowego projektu nowelizacji tej ustawy zostało odwołane.

Poselski projekt przedłużenia wakacji kredytowych zakładał możliwość zawieszenia w ciągu roku 4 rat (raz na kwartał) kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, jeżeli na obsługę kredytu trafiałoby 40% średniego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy w okresie trzech ostatnich miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.

Marszałek Szymon Hołownia nt. projektów ustaw

Projekt ustawy dotyczącej wakacji kredytowych i projekt tzw. ustawy wiatrakowej będą pozostawione do dyspozycji i decyzji przyszłego rządu – poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

„Jeżeli chodzi o wakacje kredytowe to tutaj, z tego co dzisiaj dowiedziałem się od szefów klubów, zapadła decyzja – co do merytoryki zgodna z tym, co mówiliśmy o ustawie wiatrakowej – tzn. zostawiamy te rzeczy do dyspozycji i do decyzji przyszłego rządu” – powiedział Szymon Hołownia.

„Rząd będzie w Polsce za niespełna tydzień. Taki, który będzie umocowany z większością (parlamentarną – PAP).

Naprawdę dziś jest ten moment, kiedy Sejm powinien powiedzieć 'ten tydzień możemy poczekać’, i niech rząd odpowiedzialnie te decyzje podejmie. Taka jest decyzja przewodniczących klubów” – dodał.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews