UOKiK: 4,91 mln zł kary dla Deutsche Bank Polska

UOKiK: 4,91 mln zł kary dla Deutsche Bank Polska
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na Deutsche Bank Polska karę w wysokości 4 913 850 zł w związku z pobieraniem od klientów opłaty za wydanie zaświadczeń odnoszących się do kredytów, uzależniając jej wysokość od okresu, jakiego dotyczyło zaświadczenie, podał Urząd.
.@UOKiKgovPL nałożył na #DeutscheBank Polska karę w związku z pobieraniem od klientów opłaty za wydanie zaświadczeń odnoszących się do kredytów, uzależniając jej wysokość od okresu, jakiego dotyczyło zaświadczenie #UOKiK @DeutscheBank

„Postanowienia umowne przez nas zakwestionowane godzą przede wszystkim w interesy ekonomiczne konsumentów. W efekcie wysokie opłaty mogły zniechęcać kredytobiorców do dochodzenia swoich praw przed sądami w sprawach dotyczących klauzul abuzywnych w kredytach wyrażonych w walucie obcej. Bank, który powinien być postrzegany przez konsumentów jako instytucja zaufania publicznego – nie powinien wykorzystywać swojej pozycji względem konsumentów” – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

UOKiK: postanowienia stosowane przez Deutsche Bank Polska stanowią klauzule niedozwolone

Prezes UOKiK uznał, że postanowienia stosowane przez Deutsche Bank Polska stanowią  klauzule niedozwolone i zakazał ich  wykorzystywania, podano także.

Czytaj także: Deutsche Bank Polska: zmiany w składzie zarządu i rady nadzorczej >>>

„Opłata ta rosła z każdym kolejnym rokiem objętym prośbą konsumenta, co skutkowało, zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych spłacanych przez wiele lat, ponoszeniem przez kredytobiorców bardzo wysokich kosztów. Przykładowo, w odniesieniu do kredytu udzielonego w 2004 r., opłata za historię spłaty za okres 15-letni – skalkulowana w oparciu o zakwestionowany w decyzji mechanizm – wynosiła 1600 zł. W wielu przypadkach konsument potrzebował kilku zaświadczeń z banku, co znacznie zwiększało koszty” – czytamy dalej.

Decyzja nie jest prawomocna – przysługuje od niej odwołanie. 

Źródło: ISBnews