UNIQA z rekordowymi wynikami finansowymi w 2023 roku i ze wzrostem przypisu składki o 10,8% r/r do 4,63 mld zł

UNIQA z rekordowymi wynikami finansowymi w 2023 roku i ze wzrostem przypisu składki o 10,8% r/r do 4,63 mld zł
Fot. stock.adobe.com / elmar gubisch
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
UNIQA w Polsce osiągnęła przypis składki na poziomie 4,63 mld zł w 2023 roku, co oznacza wzrost o 10,8% r/r, podała spółka. Zysk brutto wyniósł 350 mln zł. UNIQA TU jest obecna w Polsce od 30 lat. W kwietniu 2021 r. połączyła się z firmą ubezpieczeniową AXA.

„W ostatnich trzech latach bardzo mocno koncentrowaliśmy się na fuzji i ułożeniu wewnętrznych procesów w sposób, który pozwoli nam skutecznie działać w długim terminie. Zbudowaliśmy bardzo profesjonalne zespoły menedżerów i ekspertów i efektywny model  biznesowy.

Wszystkie spółki UNIQA w Polsce czynią nas uniwersalnym graczem na rynku. To pomaga zachowywać stabilność prowadzonego biznesu, a wdrożony w 2023 roku model agile daje nam też elastyczność działania.

Teraz wchodzimy w nową perspektywę biznesową, ze strategią na kolejne trzy lata, i jest to w pewnym sensie dla nas przełomowy moment.

Marcin Nedwidek, Uniqa

Będąc już poukładaną wewnątrz organizacją, możemy jeszcze więcej uwagi poświęcić na zewnętrzne otoczenie, w tym naszych klientów i ich satysfakcję” – powiedział prezes UNIQA w Polsce Marcin Nedwidek, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: UNIQA ubezpiecza na wypadek hejtu i tworzy fundację zwalczającą hejt w Internecie

UNIQA w Polsce z rekordem finansowym za 2023 rok

W 2023 roku UNIQA w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki finansowe, które po III kw. potwierdziły najwyższą na rynku rentowność w ubezpieczeniach majątkowych (najniższy wskaźnik CoR netto) i dynamikę wzrostu szybszą niż rynek.

Od momentu przejęcia AXA przez UNIQA, czyli od 2021 roku, firma odnotowuje wysoką dynamikę zarówno wzrostu przychodów, jak i wzrostu rentowności.

W 2023 roku po raz pierwszy przekroczyła 1 mld euro w przypisie, wypracowując w tym czasie ponad 350 mln zł zysku brutto wg standardu IFRS17, podano w informacji.

W 2023 roku UNIQA odnotowała wzrost poziomu satysfakcji klientów do 4,56 w 5-stopniowej skali, a także wzrost rozpoznawalności marki do 67% (w 2021 roku było to 34%), podano także.

Czytaj także: Tylko co czwarta strata powodowana katastrofami klimatycznymi w Europie jest ubezpieczona

Grupa UNIQA: aktywność głównie w CEE i w Austrii

Cała Grupa UNIQA zanotowała 7,2 mld euro przypisanej składki (+9,7% r/r) i 426 mln euro zysku brutto (57% r/r).

Zgodnie z zapowiedziami, Grupa w 2024 roku będzie koncentrować się na dalszym doskonaleniu podstawowej działalności ubezpieczeniowej na rynkach w Austrii i Europie Środkowo-Wschodniej.

Silny wzrost oczekiwany jest w segmencie ubezpieczeń majątkowych i zdrowotnych, podano również.

Czytaj także: UNIQA z Instytutem Lema zaprezentują Raport Cyberprzemoc w szkołach podstawowych w 2022 roku

Źródło: ISBnews