UniCredit wraca do Polski – sfinalizował przejęcie Aion Bank i Vodeno

„Dzięki połączonym możliwościom Aion Bank i Vodeno, UniCredit ma teraz dostęp do innowacyjnej, skalowalnej i elastycznej platformy opartej na chmurze (…).
Jest to podstawa cyfrowej oferty, która łączy wysokiej jakości doświadczenie użytkownika neo-banku z siłą finansową i nadzorem regulacyjnym tradycyjnego gracza” – podał UniCredit w komunikacie.
Według UniCredit, dostęp do technologii Vodeno oznacza wysoką elastyczność w opracowywaniu nowych produktów i integracji rozwiązań zewnętrznych, wyjątkowo niski koszt obsługi oraz krótszy czas wprowadzania na rynek nowych rozwiązań w celu dalszej penetracji docelowych segmentów klientów i wejścia do nowych krajów.
Czytaj także: UniCredit planuje nabycie Aion Bank SA/NV i Vodeno, wniosek w UOKiK
UniCredit zainwestuje w Polsce
„Nasze początkowe pilotaże obejmują między innymi ponowne wejście na polski rynek, ekspansję w sąsiednich krajach Europy Zachodniej oraz oferowanie rozwiązań Embedded Finance” – napisano w komunikacie.
„Oprócz wykorzystania licencji bankowej EBC Aion Bank i ugruntowanej oferty mobilnej dla klientów detalicznych i MŚP, możemy rozszerzyć istniejącą ofertę Aion Bank i Vodeno w zakresie bankowości jako usługi (BaaS) na kluczowych rynkach europejskich, w tym w Niemczech i Polsce” – dodano.
UniCredit planuje stopniowo zainwestować do 200 mln euro, przy zwrocie poniżej dwóch lat.
Czytaj także: UniCredit planuje nowe przejęcie
Strategiczne plany UniCredit
„Naszą ambicją jest dodanie 2,5 miliona klientów, osiągnięcie ROAC powyżej 25 proc. i wskaźnika kosztów do dochodów na poziomie 34 proc. w ciągu trzech lat” – podał bank.
Przejęcie będzie miało minimalny negatywny wpływ na skonsolidowany wskaźnik CET1 UniCredit w wysokości około 12 punktów bazowych.
W lipcu 2024 roku UniCredit zawarł wiążącą umowę nabycia Aion Bank i Vodeno za około 370 mln euro.