Unia Europejska przyjmuje nowe zasady Bazylei III

Unia Europejska przyjmuje nowe zasady Bazylei III
Fot. stock.adobe.com / Funtap
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W czwartek (30.05.2024) Rada Europejska przyjęła nowy zbiór zasad w ramach standardów Bazylea III. Ich celem jest zwiększenie odporności sektora bankowego, wzmocnienie nadzoru i usprawnienie zarządzania ryzykiem. Stanowi to ostatni krok w procedurze wykonawczej. Państwa członkowskie UE będą miały 18 miesięcy na transpozycję dyrektywy do ustawodawstwa krajowego, a rozporządzenie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

27 października 2021 roku Komisja Europejska przedstawiła projekty zakładające wdrożenie standardów Bazylea III poprzez nowelizację rozporządzenia i dyrektywy o wymogach kapitałowych.

Rada i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie polityczne w sprawie tych projektów 27 czerwca 2023 roku.

Czytaj także: Rada i Parlament Europejski osiągnęli porozumienie ws. zmian pakietu Bazylea III

Co zmienią nowe przepisy Bazylei III?

Główną cechą reformy jest wprowadzenie „minimalnego progu kapitałowego”, który ogranicza ryzyko nadmiernej redukcji wymogów kapitałowych dla banków i sprawia, że wymogi te są bardziej porównywalne.

Minimalny próg kapitałowy oznacza, że dolny limit wymogów kapitałowych, które ustala się zgodnie z modelami wewnętrznymi banków, wynosi 72,5% wymogów kapitałowych, które miałyby zastosowanie, gdyby banki stosowały metody standardowe.

Nowe przepisy harmonizują też minimalne wymogi dotyczące udzielania zezwoleń oddziałom banków z krajów trzecich i nadzorowania ich działalności w UE.

Ponadto ustanawiają przejściowy system ostrożnościowy dla aktywów kryptograficznych i wprowadzają zmiany mające na celu poprawę zarządzania bankami ryzykiem środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego (ESG).

Czytaj także: Bazylea III i nowe technologie: na co muszą się przygotować banki?

Regulacje Bazylejskiego Komitetu Nadzoru Bankowego

Utworzony w 1974 roku Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego przy Banku Rozrachunków Międzynarodowych w Bazylei przez prezesów banków centralnych państw należących do Grupy Dziesięciu (G10) opracował zbiór zalecanych praktyk rynkowych w zakresie zarządzania ryzykiem finansowym w sektorze bankowym, bezpieczeństwa oraz poziomu kapitałów koniecznego do utrzymywania przez banki.

Standardy te zapewniają bankom utrzymanie wystarczającego kapitału i płynności, aby wywiązać się ze swoich zobowiązań i pokryć nieoczekiwane straty. Bazylea III, ostatnia z tej serii, została uzgodniona w celu zaradzenia następstwom światowego kryzysu finansowego z lat 2007–2008.

Zalecenia wydawane przez Komitet wprowadzane są nie tylko przez państwa będące jego członkami, lecz także przez państwa, w których funkcjonują banki międzynarodowe.

Nowe zasady przyjęte przez Radę Europejską pozwolą europejskim bankom wytrzymać zakłócenia gospodarcze i wspierać przejście na bardziej zrównoważoną i cyfrową gospodarkę.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl