UE sprawdzi, jak banki poradzą sobie ze wstrząsami geopolitycznymi

UE sprawdzi, jak banki poradzą sobie ze wstrząsami geopolitycznymi
Fot. stock.adobe.com / Din Nasahrudin
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejski Bank Centralny (EBC) zapowiedział 20 stycznia przeprowadzenie w 2025 roku testów warunków skrajnych w 96 europejskich bankach. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) zbada 51 największych banków strefy euro, reprezentujących około 75% aktywów bankowych strefy euro.

Jednocześnie EBC przeprowadzi własny test warunków skrajnych 45 banków średniej wielkości, które nie zostały uwzględnione w próbie EBA ze względu na ich mniejsze rozmiary.

Metodologia stosowana przez EBC do przeprowadzania testów warunków skrajnych 45 banków spoza próby EBA będzie zgodna z metodologią testów warunków skrajnych EBA w całej Unii Europejskiej, przy uwzględnieniu mniejszego rozmiaru i niższej złożoności tych banków.

Banki objęte testem otrzymały wszystkie niezbędne dokumenty i szablony. Mają obowiązek udzielić ostatecznych odpowiedzi na początku lipca. EBC planuje opublikowanie wyników obu testów na początku sierpnia 2025 roku.

Czytaj także: Pekao SA najbardziej odpornym europejskim bankiem w badaniu EBA

Znaczenie testów warunków skrajnych dla sektora bankowego UE

EBA opublikowało wyniki ostatniej rundy testów warunków skrajnych w 2023 roku. Testy te są narzędziem, z którego korzystają organy nadzoru bankowego, aby ocenić, ile kapitału potrzebują pożyczkodawcy, aby pokryć potencjalne straty w sytuacji kryzysowej. Ich wyniki są uwzględniane w procesie nadzoru.

Banki zastosują własne modele w celu prognozowania wpływu różnych scenariuszy. Przegląd będzie obejmował wykorzystanie modeli nadzorczych w celu porównania głównych parametrów ryzyka w różnych regionach geograficznych i modelach biznesowych.

W poprzednich testach warunków skrajnych niektóre banki przedstawiały zbyt optymistyczne założenia, które ​​nie odzwierciedlały w pełni scenariuszy skrajnych.

EBC zapowiada, że w tegorocznych badaniach będzie szczególnie zwracać uwagę na to, czy banki uwzględniają wszystkie zagrożenia. Niektóre banki mogą zostać poddane inspekcjom po zakończeniu testu warunków skrajnych w celu zidentyfikowania słabości strukturalnych.

Czytaj także: Nauka i Edukacja Ekonomiczna | Europejska Unia Bankowa | Dekada Unii Bankowej w Europie

Jak geopolityka i wojny handlowe mogą wpłynąć na banki w Europie

W tegorocznych testach badany będzie w szczególności to, jak geopolityczne napięcia i wojny handlowe mogą wpłynąć na europejskie banki. Ma to związek z toczącą się od trzech lat wojną w Ukrainie, agresywnym zachowaniem Rosji, a także z początkiem prezydentury Donalda Trumpa, który grozi wprowadzeniem wysokich ceł.

EBA poinformowało, że przetestuje odporność banków na najgorszy scenariusz, w którym wstrząsy geopolityczne doprowadzą do skumulowanego spadku PKB o 6,3% w całej Unii Europejskiej w ciągu trzech lat do 2027 roku.

Zgodnie z tym scenariuszem wstrząsy podażowe związane z napięciami handlowymi spowodują gwałtowny wzrost inflacji, a także spadek zatrudnienia i wydatków konsumpcyjnych.

Czytaj także: Banki centralne na świecie reagują na zmiany zapowiadane przez amerykańskiego prezydenta elekta

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl