UE odkłada wprowadzenie niektórych zmian wymogów kapitałowych banków

UE odkłada wprowadzenie niektórych zmian wymogów kapitałowych banków
Fot. stock.adobe.com / Funtap
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Unia Europejska opóźni o rok kluczową część przepisów dotyczących globalnych reguł kapitałowych banków, opracowanych przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego w ramach Bazylei III, aby pożyczkodawcy z UE nie znaleźli się w gorszej sytuacji niż amerykańscy.

Wdrożenie wszystkich przepisów zwiększyłoby wymogi kapitałowe dla banków w Unii Europejskiej o 9,9%. W Stanach Zjednoczonych, według wstępnych szacunków, miałyby one wzrosnąć jeszcze bardziej.

Temat stał się politycznym punktem zapalnym. Władze USA wciąż spierają się, na jaką wersję szerszego pakietu się zgodzić. Wielka Brytania ustaliła datę wdrożenia na połowę 2025 roku.

Przywódcy europejscy, w tym prezydent Francji Emmanuel Macron, argumentowali, że po wdrożeniu wszystkich wymogów europejskie banki znalazłyby się w niekorzystnej sytuacji.

Dyrektor generalny Deutsche Bank AG, Christian Sewing, wezwał Komisję Europejska do działania, powołując się na ostrą konkurencję międzynarodową, przed którą stoją europejskie banki.

Czytaj także: Unia Europejska przyjmuje nowe zasady Bazylei III

Roczne opóźnienie zapewni bankom równe warunki działania

We wtorek (18.06.2024) komisarz ds. usług i rynków finansowych Mairead McGuinness zapowiedziała, że Unia Europejska  wdroży standardy związane z tzw. Fundamentalnym Przeglądem Księgi Handlowej (FRTB) na początku 2026 roku, a nie w 2025 roku.  

„Roczne opóźnienie zapewni równe warunki działania na całym świecie dużym europejskim bankom konkurującym z innymi światowymi graczami” – powiedziała McGuinness.

Jej zdaniem jest mało prawdopodobne, aby Stany Zjednoczone wdrożyły nowe standardy bazylejskie przed 2026 rokiem.

Dodała jednak, że ma nadzieję, iż Stany Zjednoczone przy najbliższej okazji zastosują standardy Bazylei III.

UE nadal planuje wdrożyć większość standardów bazylejskich do 1 stycznia 2025 roku

Pani komisarz zaznaczyła, że opóźnienie o rok wprowadzenia przepisów dotyczących ryzyka rynkowego w UE nie powinno być uważane za zachętę do odstąpienia od międzynarodowego porozumienia dotyczącego wymogów kapitałowych banków.

Według niej – Unia Europejska nadal planuje wdrożyć „większość standardów bazylejskich” do 1 stycznia 2025 roku.

Istnieją jednak obawy, że reakcja USA, w połączeniu z europejską agendą skupioną bardziej na wzroście niż bezpieczeństwie banków, może doprowadzić do wycofania się z regulacji zaproponowanych przez Bazyleę III.

Czytaj także: Raport Official Monetary and Financial Institutions Forum o konkurencyjności europejskich banków

Fundamentalny Przegląd Księgi Handlowej (FRTB)

Fundamentalny Przegląd Księgi Handlowej to kompleksowy zestaw zasad kapitałowych. Ma mieć zastosowanie do działalności banków w zakresie handlu hurtowego.

Jego celem jest rewizja podejścia do obliczania wymogów kapitałowych związanych z ryzykiem rynkowym w działalności handlowej.

FRTB stwarza bardziej obiektywne zasady zarządzania ryzykiem i ogranicza zachęty do arbitrażu regulacyjnego. Uwzględnia ryzyko braku płynności rynkowej poprzez wprowadzenie „horyzontów płynnościowych” oraz dodatkowego narzędzia oceny ryzyka dla jednostek mających ekspozycję na niepłynne, złożone produkty.

Bardziej rygorystycznie zatwierdza wewnętrzne modele ryzyka banków.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl