TSMbox dla bezpieczeństwa danych klientów banków

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

130705.tsmbox.250x101Jak wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie firmy BOSSG Data Security, dla blisko 70% badanych bezpieczeństwo danych powierzanych bankowi to jeden z kluczowych czynników wpływających na ich wybór, natomiast aż 80% klientów zmieniłoby bank w razie zagrożenia dla bezpieczeństwa ich danych osobowych.

W ostatnich latach w sektorze bankowym dostrzec można ogromny postęp w obszarze bezpieczeństwa IT. Dynamicznie rosnąca skala działalności banków i coraz większa ekspansja terytorialna, patrząc na tempo tworzenia oddziałów i ich ilość, niosą za sobą coraz większą złożoność infrastruktury oraz systematycznie przyrastającą ilość przetwarzanych informacji. Wzrasta także ryzyko potencjalnych przestojów i uzależnienie placówek od technologii. Rośnie zatem presja na większą ochronę informacji  i zabezpieczanie ciągłości działania biznesu. Jeden z fundamentów bezpieczeństwa stanowi system backupu i odtwarzania danych.

Kompletne rozwiązanie

Rynek IT oferuje wiele systemów do backupu i archiwizacji danych, bardziej i mniej złożonych. Rozwiązanie, które jednak koncentruje na sobie uwagę szefów działów IT, administratorów, a w końcu kadrę zarządzającą jest stworzona przez Infonet Projekt SA (IBM Premier Business Partner) kompleksowa platforma do zabezpieczenia i archiwizacji danych – TSMbox, zbudowana w oparciu o sprawdzone technologie IBM. Rozwiązanie to pozwala na szybkie i skuteczne zabezpieczenie środowiska informatycznego.

Fundamentem software’owym jest IBM Tivoli Storage Manager, wykorzystywany z powodzeniem zarówno przez największe przedsiębiorstwa na świecie, jak również małe i średnie firmy. Wykorzystane technologie IBM – metoda backupu przyrostowego wiecznego oraz deduplikacja (zarówno po stronie klienta jak i serwera) – gwarantują skrócenie do minimum czasu wykonywania backupu. Przy tym nie wpływa to negatywnie na bezpieczeństwo oraz możliwość odtworzenia danych w przypadku awarii. Pierwsza z nich sprawia, że kopie zapasowe mają charakter przyrostowy. Nie trzeba systematycznie wykonywać pełnego backupu. Kopię pełną wykonuje się tylko raz, później prowadzone są tylko backupy uwzględniające jedynie zmienione i nowo dodane pliki. Natomiast deduplikacja redukuje ilość przesyłanych danych (mniejsze wykorzystanie łącz), a także ogranicza przestrzeń niezbędną do ich przechowywania. – „Odtwarzanie środowiska z taśm jest możliwe, ale czasochłonne i obarczone ryzykiem wystąpienia błędów. Mając pełną kopie środowiska na puli dyskowej mamy zapewnioną nie tylko większą wydajność, ale także wyższy poziom bezpieczeństwa”— komentuje Dariusz Garbarz, Administrator Systemów Informatycznych, SKOK Chmielewskiego.

Pełen pakiet korzyści

Wybór platformy TSMbox poza wszystkimi zaletami rozwiązania jest jednocześnie atrakcyjny finansowo. Zastosowano bowiem terabajtowy model licencjonowania, który jest po prostu bardziej opłacalny. Pozwala dokonać inwestycji zgodnie z aktualnymi potrzebami, a jednocześnie zapewnia pełne możliwości rozwoju w przyszłości. W odróżnieniu od modelu klasycznego, w którym klient nabywa licencje w zależności od rodzaju posiadanych procesorów i liczby rdzeni, w modelu terabajtowym licencje dotyczą nabywanej przestrzeni dyskowej, czyli ilości możliwych do backupowania danych.

Niewątpliwą korzyścią jest także kompleksowe podejście do usługi przez dostawcę platformy – Infonet Projekt. Począwszy od integracji oprogramowania, wdrożenia systemu przez usługi konsultingowe, szkolenia kompetencyjne na obsłudze powdrożeniowej kończąc. Dzięki temu banki otrzymują nie tylko rozwiązanie technologiczne, ale także gwarancję fachowej i błyskawicznej pomocy w sytuacjach, w których szybkość działania ma kluczowe znaczenie.

– „Oprogramowanie pomimo tego, że jest łatwe w obsłudze, to poprzez mnogość opcji konfiguracyjnych jest trudne w implementacji. Trudno o samodzielne wdrożenie bez wcześniejszego czasochłonnego szkolenia i odrobiny doświadczenia. SKOK Chmielewskiego otrzymał gotowe, działające rozwiązanie, w pełni realizujące polityki bezpieczeństwa obowiązujące w firmie” – mówi Przemysław Jagoda, Architekt Systemów Informatycznych z Infonet Projekt.