To jest napad!

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.09.foto.65.a.150xWg danych Instytutu Bezpieczeństwa Gospodarczego w 2009 r. odnotowano już 52 napady na banki i inne instytucje finansowe. Oznacza to dwukrotny wzrost w stosunku do roku ubiegłego. Napady nie trwały dłużej niż 1 minuta.

Wojciech Stawski

Powojenna historia napadów na banki jest stosunkowo krótka, gdyż zaczyna się właściwie z początkiem transformacji w latach 90. Wielu z nas pamięta jeszcze napad stulecia na bank „Pod orłami” przy ul. Jasnej w Warszawie czy też skok na bank w Wołowie. Nie były to jednak sensu stricto napady na instytucje kredytowe. W pierwszym przypadku strzelano do konwoju pieniędzy przed wejściem do banku przy ul. Jasnej (jeden konwojent został zabity, drugi ranny, skradziono 1 336 500 zł). W drugim chodziło o włamanie do miejscowego banku, w wyniku którego skradziono rekordową kwotę 12 531 000 złotych.

Przestępcy na fali

Wykres dotyczący dynamiki tych przestępstw przypomina sinusoidę. Krzywa swój szczyt osiągnęła w 2000 r., kiedy to zanotowano rekordową, jak na warunki polskie, liczbę napadów. Spadek w kolejnym roku związany był z tragicznym wydarzeniem w oddziale Kredyt Banku w Warszawie przy ul. Żelaznej, gdy w trakcie napadu sprawca zastrzelił 4 osoby. Podjęte przez policję na szeroką skalę działania wykrywcze (skuteczne) spowodowały, że przestępcy trudniący się rabunkiem banków na kilka miesięcy zawiesili swoją działalność.

Od 2002 r. obserwowany jest systematyczny spodek liczby napadów… aż do 2008 r.. O ile dane za trzy kwartały (27 napadów) nie zapowiadały zmiany trendu, to końcówka roku i początek bieżącego nie pozostawia w tej kwestii wątpliwości.

Istnieje poważny problem w ustaleniu rzeczywistej liczby ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI