Tarcza 6.0: katalog podmiotów objętych pomocą w związku z COVID-19 zostanie rozszerzony

Tarcza 6.0: katalog podmiotów objętych pomocą w związku z COVID-19 zostanie rozszerzony
Fot: Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Część poprawek Senatu do Tarczy 6.0, rozszerzających katalog podmiotów objętych pomocą w II fali pandemii, zostanie przyjęta przez Sejm - powiedział w trakcie konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju i pracy Jarosław Gowin.

„Senat zgłosił kilkaset poprawek. Analizujemy teraz z dobrą wolą wszystkie te, które mają racjonalne uzasadnienie” – powiedział Gowin.

Z całą pewnością część poprawek Senatu, rozszerzających PKD, które będą objęte pomocą, zostanie zaakceptowana (przez Sejm – przyp. red.).

Poprawki Senatu

Senat w sobotę zgłosił kilkaset poprawek do ustawy wprowadzającej tzw. tarczę 6.0. Zaproponowane zmiany rozszerzają zakres podmiotów, które będą mogły skorzystać z pomocy rządu w zw. z COVID-19. Tarcza, która trafiła do Senatu, obejmowała pomocą ponad 30 branż, które zostały szczególnie dotknięte gospodarczymi skutkami pandemii.

Czytaj także: Kilkaset poprawek Senatu do tarczy 6.0 >>>

Poprawki przyjęte przez Senat rozszerzyły katalog przedsiębiorców prowadzących działalność przypisaną do kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) o kilkadziesiąt pozycji. Były to podmioty prowadzące m.in. piekarnie, niewyspecjalizowane sklepy z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, sprzedających sprzęt telekomunikacyjny, sprzedawców ubrań, sklepy meblarskie, księgarnie, wyspecjalizowane sklepy medyczne, drogerie, outlety, taksówkarzy, zajmujących się cateringiem, fryzjerów czy osoby wynajmujące nieruchomości.

Senat chce również, by pomoc covidowa mogła też trafić do branży turystycznej (prowadzących hotele, informację turystyczną, agentów turystycznych, pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, pośredników). Poprawki zakładają także przyznanie wsparcia dla szeroko rozumianej branży kulturalnej np. podmiotów prowadzących artystyczną i literacką działalność twórczą, muzeów, firm zajmujących się nagraniami muzycznymi.

Narzędzia pomocowe zaproponowane w tarczy 6.0

Narzędzia pomocowe zaproponowane w tarczy 6.0 to zwolnienia z ZUS, świadczenia postojowe (ok. 2 tys. zł miesięcznie), tzw. małe dotacje w wysokości 5 tys. zł, czy dofinansowanie miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w kwocie 2 tys. zł, które ma miejsce na podstawie zawieranej na trzy miesiące umowy. Obejmują one zarówno osoby zatrudniane na podstawie umowy o pracę jak i osoby zatrudniane na podstawie umowy zlecenia, ale zlecenia, od którego płacone są składki na ubezpieczenia społeczne.

Tarcza przewiduje również rekompensaty dla gmin w związku z utraconymi dochodami z tytułu opłaty targowej. 

Gowin: nie będzie formalnych zakazów przemieszczania się na początku stycznia

Rząd nie przewiduje formalnych zakazów przemieszczania się w pierwszej połowie stycznia, w trakcie ferii zimowych – wynika z wypowiedzi wicepremiera Jarosława Gowina. Szef resortu rozwoju i pracy zapowiedział kontrole przestrzegania zakazów epidemicznych, za złamanie których grozi odebranie firmom rządowej pomocy.

Chcemy pierwsze 2 tygodnie stycznia ogłosić okresem zaprzestania podróży, zaprzestania kontaktów.

„To nie będzie rozwiązanie formalne, to nie będzie nakaz. To będą pewne zachęty, obostrzenia, a przede wszystkim apel do odpowiedzialności i poczucia solidarności każdego z nas” – powiedział Gowin.

„Tak, będą kontrole od dzisiaj. (…) Jako minister odpowiedzialny za gospodarkę (…) mówię z apelem do przedsiębiorców, aby przestrzegali przepisów. W przeciwnym wypadku muszą się liczyć nie tylko z mandatami, karami finansowymi, ale także z zawieszeniem pomocy” – dodał w innym miejscu konferencji.

Czytaj także: W ferie hotele i restauracje pozostaną zamknięte, stoki narciarskie w sezonie zimowym będą otwarte >>>

Ferie zimowe w tym roku szkolnym odbędą się dla wszystkich uczniów w całym kraju w tym samym termie – od 4 do 17 stycznia 2021 r.

Zgodnie z opublikowaną w sobotę w Dzienniku Ustaw nowelą, naruszenie przez przedsiębiorcę ograniczeń, nakazów i zakazów w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii stanowi podstawę odmowy udzielenia pomocy publicznej, w szczególności wsparcia finansowego udzielanego na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Źródło: PAP BIZNES