Pandemia zatrzyma inwestycje w polskich miastach?
Pandemia spowodowała, że niewiele miast planuje w najbliższym czasie zwiększenie aktywności inwestycyjnej – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Pandemia spowodowała, że niewiele miast planuje w najbliższym czasie zwiększenie aktywności inwestycyjnej – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Niemiecki urząd nadzoru finansowego BaFin zamroził działalność anglo-australijskiego banku Greensill z siedzibą w Bremie co może mieć dotkliwe konsekwencje dla jego klientów: gmin, miast i podmiotów komercyjnych.
Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski” zainicjowało nowy cykl rozmów o polskiej oświacie. Cykl ma poruszać obszary możliwe do zmiany w ramach obowiązujących przepisów regulujących system oświaty w naszym kraju.
Sytuacja w sektorze budowlanym pod względem wypłacalności była w styczniu względnie stabilna, choć od kilku miesięcy zwraca uwagę wzrost liczby restrukturyzacji ‒ czytamy w komunikacie KUKE.
Narodowy Bank Polski zaprezentował dane o podaży pieniądza w końcu stycznia. Warto poświęcić im nieco uwagi, stanowią bowiem otwarcie roku i pewnego rodzaju odreagowanie specyficznych w końcu roku 2020 (grudniu) danych. W powodzi zaprezentowanych informacji, a patrząc głównie na ich powiązanie z tzw. gospodarką realną, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na zmiany depozytów i kredytów: gospodarstw domowych, przedsiębiorstw niefinansowych i samorządów, ale również na zmiany poziomu gotówki w obiegu ‒ pisze Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Do Programu Czyste Powietrze zgłaszają się w tej chwili banki. Chęć uczestniczenia w Programie zgłaszają też samorządy terytorialne. O tym jaka ma być rola banków i samorządów w „Czystym Powietrzu” rozmawiamy z Pawłem Mirowskim, wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Cena bitcoina we wtorek, 9 lutego biła rekord, przekraczając barierę 48 tys. dolarów. Doszło do tego tuż po ogłoszeniu informacji, że biznesowy gigant firma Tesla kupuje bitcoiny za kwotę 1,5 mld dolarów. Wkrótce Miami na Florydzie może stać się pierwszym miastem na świecie, które zainwestuje w kryptowaluty – pisze Daniel Kostecki, analityk spółki Conotoxia Ltd.
Potrzeba równego traktowania wszystkich pasażerów i skuteczniejszego egzekwowania należności od tych, którzy nie płacą za przejazdy komunikacją miejską, skłoniły Miasto Toruń do nawiązania współpracy z BIG InfoMonitor. Brak biletu w autobusie będzie teraz „biletem wstępu” do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
W połowie marca ruszy nabór wniosków dla zainteresowanych najmem mieszkań przy ul. gen. S. Roweckiego „Grota” w Świdniku. Wnioski będzie można złożyć za pośrednictwem strony internetowej www.swidnik.mdr.pl. Nabór do mieszkań będzie składał się z dwóch etapów.
21 stycznia 2021 r. odbyła się zorganizowana przez Zakład Rozwoju Lokalnego i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku konferencja pod nazwą „Instrumenty rozwoju lokalnego w kontekście finansowania obszarów wiejskich” – czytamy w informacji Stowarzyszenia Tak! Samorządy dla Polski.
Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych rozpoczyna kampanię #stopCNG, która obali mit ekologiczności gazowych autobusów. Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat prawdziwych kosztów korzystania z pojazdów na CNG.
Gminy górskie, które ucierpiały w wyniku pandemii, dostaną od rządu dodatkowy 1 mld zł pomocy finansowej. Środki trafią do ok. 200 samorządów i będą mogły zostać wykorzystane m.in. na infrastrukturę turystyczną. Prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz wskazuje, że nie będą mieć jednak wpływu na trudną sytuację przedsiębiorców utrzymujących się z turystyki, którzy w tym roku stracili praktycznie cały sezon zimowy. Ci coraz częściej zapowiadają, że otworzą swoje biznesy mimo rządowych obostrzeń i lockdownu. – Ta niepokora jest dopiero namiastką tego, co za chwilę zacznie dziać się w całej Polsce – mówi Agata Wojtowicz.
Krajowa Izba Gospodarcza w ramach obchodów swojego 30-lecia postanowiła wzmocnić głos polskiej samorządności, która okazała się jednym z najważniejszych zjawisk ostatnich trzech dekad. W tym celu w ramach ogólnopolskiego konkursu KIG zaprosiła reportażystów do stworzenia jej literackich obrazów. Tak powstała publikacja „Od samorządu do samorządności”.
W Gminie Pleszew według danych Urzędu Miasta mieszka 100 cudzoziemców, ale nieoficjalnie mówi się o nawet 1000 osobach. Stają się coraz bardziej zauważalną częścią lokalnej społeczności. Z tego powodu Gmina we współpracy z Fundacją Ukraina i Instytutem Praw Migrantów zainicjowała szereg działań, mających usprawnić wzajemną integrację cudzoziemców i rodowitych mieszkańców.
ARP E-Vehicles Sp. z o.o., spółka zależna Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., podczas konferencji „Autobus elektryczny w każdej gminie” przedstawiła samorządom ofertę elektrycznego autobusu. Zeroemisyjny, lekki, zwrotny, łatwy w prowadzeniu i niskopodłogowy jest odpowiedzią na potrzeby organizatorów i operatorów publicznego transportu zbiorowego.
Wsparcie w wysokości 250 mln zł w ramach rządowego programu Inwestycji Lokalnych trafi w najbliższych miesiącach do gmin popegeerowskich, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Wnioski w programie gminy mogą składać od 4 stycznia.
Finansowanie Jednostek Samorządu Terytorialnego przez banki w czasie pandemii – taki tytuł nosiła pierwsza debata podczas Forum Bankowo-Samorządowego, którą moderował Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
Poniżej przedstawiamy stanowisko Rady i Zarządu Stowarzyszenia Samorządy dla Polski dotyczące podziału środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Aktywa utworzonego rok temu subfunduszu Pekao Obligacji Samorządowych przekroczyły właśnie 500 mln złotych. Jest to pierwszy na polskim rynku subfundusz, którego polityka inwestycyjna zakłada lokowanie środków na tak dużą skalę w papiery dłużne samorządów. Zarządzający mogą poszczycić się znakomitym wynikiem, nawet pomimo marcowego załamania na rynkach ‒ informuje w wydanym komunikacie Pekao TFI.
Sputnik Software konsekwentnie umacnia swoją pozycję na polskim rynku GovTech. W III kwartale zostały sfinalizowane kolejne kontrakty na usługi IT dla sektora publicznego ‒ podkreśla Firma w wydanym komunikacie.