System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE: Skradziona tożsamość!

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.09.foto.77.a.100xDzięki funkcjonowaniu międzybankowego Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE każdego dnia blokowanych jest kilkadziesiąt przypadków różnych prób wykorzystania cudzej tożsamości. Tygodniowo zastrzeganych jest nawet do 4 tys. dokumentów!

W centralnej bazie danych systemu znajduje się ponad 1,9 mln różnych dokumentów, w tym ponad 800 tys. to dokumenty tożsamości (głównie dowody osobiste, prawa jazdy i paszporty). System chroni przed całym wachlarzem przestępstw.

Historia, jakich wiele

„Mąż niejednokrotnie musiał stawiać się na przesłuchania na policji, składał wyjaśnienia, jego pismo było sprawdzane u grafologa. Z jednego przesłuchania wrócił jako właściciel nowo powstałej firmy. Oszust założył w jego imieniu spółkę, zakupił jakieś udziały, zniknął równie szybko, jak się pojawił. Na policji okazało się też, że sfałszował prawo jazdy na nazwisko męża. Apogeum nastąpiło, kiedy przyszło do płacenia raty kredytu, którego nigdy nie braliśmy.”

Historia pani Aleksandry jest jedną z wielu, jakie przydarzyły się osobom, które straciły dokumenty tożsamości. Utrata dokumentów w wyniku kradzieży czy zagubienia może mieć bardzo przykre konsekwencje. Tylko w pierwszym półroczu 2009 r. policja zanotowała ponad 8 tys. przypadków posługiwania się dokumentami innej osoby i ponad 18 tys. przypadków ich podrabiania. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy powstrzymano prawie 10 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 321 mln zł.

„Powinniśmy głośno mówić o konieczności zgłaszania faktu kradzieży dokumentów. Najlepiej, aby zgłaszać to zarówno w banku, jak i na policji. To z pewnością pozwoli na wyeliminowanie wielu prób wyłudzeń i oszustw, uchroni też nas przez wymiernymi stratami”

Mariusz Sokołowski Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji

Co za te pieniądze można by zrobić? Można kupić 200 tys. zestawów komputerowych dla szkół, sfinansować roczną działalność wszystkich muzeów w Polsce, czy wybudować 2 mosty, takie jak Świętokrzyski w Warszawie.

Oszust nie zna litości

Wyłudzanie kredytów, zakładanie firm i wynajem nieruchomości w celu kradzieży wyposażenia albo nielegalny podnajem – to tylko kilka z możliwych sposobów wykorzystania kradzionych dokumentów. Konsekwencje dla ich prawowitych właścicieli często nie kończą się wyłącznie na stratach finansowych, o czym również dowodzi przypadek pani Aleksandry.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI