System AMRON już w trzeciej wersji

System AMRON już w trzeciej wersji
Źródło: Centrum AMRON
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
2 kwietnia została uruchomiona trzecia wersja Systemu AMRON. Prace nad nowym systemem trwały kilka lat, a ich celem było unowocześnienie aplikacji i dostosowanie jej do obowiązujących standardów rozwiązań informatycznych, a także – dostosowanie struktury bazy danych do wymagań znowelizowanej Rekomendacji J, czytamy na stronach Centrum AMRON.

„AMRON to jedyna międzybankowa baza danych o rynku nieruchomości spełniająca wymogi Komisji Nadzoru Finansowego.

To już trzecia wersja Systemu AMRON, który w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia działania” – powiedział dr Jacek Furga, prezes Centrum AMRON, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji.

Jak zaznaczył – budowa nowej wersji Systemu to również okazja do zweryfikowania i uzupełnienia opisów nieruchomości opisywanych w bazie danych. Pozytywną weryfikację, przeprowadzoną we współpracy z bankami przeszło ponad 4,1 mln rekordów, zawierających wartości nieruchomości pochodzące z transakcji kupna sprzedaży, z operatów szacunkowych oraz bankowych wycen.

„Budowa AMRON III była też odpowiedzią ZBP na nowe wymagania Komisji Nadzoru Finansowego, zdefiniowane w znowelizowanej w marcu 2023 roku Rekomendacji J – o współtworzeniu przez banki międzybankowej bazy danych o rynku nieruchomości” – wyjaśniał prezes Centrum AMRON.

Czytaj także: Czy rządowa strona internetowa z informacjami o rzeczywistych cenach transakcji nieruchomości, to rewolucyjna zmiana na rynku mieszkaniowym?

System AMRON nie tylko dla banków

Obecnie w Systemie AMRON III uczestniczy 597 podmiotów gospodarczych, a z dostępu do bazy danych korzysta 4.165 użytkowników.

Z dostępu do Systemu AMRON korzysta nie tylko sektor bankowy włącznie z Narodowym Bankiem Polskim i Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego, lecz również rzeczoznawcy majątkowi, firmy deweloperskie, doradcy finansowi, pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

„Korzystanie z Systemu AMRON to wsparcie dla banków w procesie kredytowym, oferującym możliwość szybkiej weryfikacji wartości kredytowanej nieruchomości, ale również niezastąpione narzędzie w bieżącym monitorowaniu zmian wartości nieruchomości, wykorzystywanych przez banki jako zabezpieczenie hipoteczne udzielonych kredytów”, podkreślił Jacek Furga.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Nieruchomości – AMRON | Dyrektywa EPBD, czyli o nadchodzącej fali renowacji budynków w Polsce

Będą kolejne modyfikacje

Przebudowa Systemu AMRON jest cały czas kontynuowana. Kolejno zmiany pojawią się w maju, wrześniu i grudniu br.

Nowy system oprócz zmian technicznych przeszedł również zmiany wizualne – przebudowany został interfejs użytkownika, zaprojektowano zupełnie nowe ekrany, a formularze i listy zostały przemodelowane w sposób, który pozwoli na łatwą i intuicyjną pracę w aplikacji.

Zmienił się również adres, pod którym AMRON III jest dostępny – nowy adres to https://system.amron.pl.

Więcej informacji o AMRON III znajduje się na stronach Centrum AMRON

Źródło: BANK.pl