Święta na kredyt – czy to ma sens?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pln.portfel.01.250xDo Gwiazdki jeszcze miesiąc, ale przedświąteczna gorączka zakupów już trwa. Według firmy badawczej Deloitte, statystyczny Polak planuje wydać na tegoroczne Święta 1126 zł, co stanowi niemałe obciążenie dla domowego budżetu. Spora część z nas z pewnością będzie posiłkować się kredytem. Jak to zrobić, aby nie odbił się on nam czkawką w Nowym Roku?

Kredytowe oferty kuszą zachętami: Brakuje Ci pieniędzy na Święta? Weź kredyt. Zanim się zdecydujemy trzeba jednak zadać sobie kilka pytań. Ile to kosztuje? Czy będziemy mogli bez wyrzeczeń spłacać taki kredyt? Na co zwracać uwagę zaciągając pożyczkę?

Polaków nie stać na Święta

Czas świąt kojarzy nam się z rodzinnymi spotkaniami przy suto zastawianym stole, choinką i prezentami. Każdy z nas chciałby ugościć swoich najbliższych bogato przygotowaną kolacją oraz obdarować chociaż niewielkim prezentem. Nie zawsze jednak jest to możliwe, szczególnie kiedy rodzina jest liczna a nasz portfel nie jest w stanie jednorazowo udźwignąć takiego wydatku. Jak wskazuje raport „Diagnoza Społeczna 2013”, sześciu na dziesięciu Polaków nie posiada żadnych oszczędności, a ci, którzy zgromadzili rezerwy, najczęściej mają około trzykrotności miesięcznych dochodów. Zaplanowane wydatki świąteczne często mogą więc okazać się ponad nasze możliwości.

Rozwiązaniem może być kredyt

Rozwiązaniem tej sytuacji może być zaciągniecie kredytu. Należy jednak pamiętać, aby kwota kredytu była dobrze przemyślana, a comiesięczna rata nie była zbytnim obciążeniem dla naszego budżetu. – Przed Świętami zauważalny jest wzrost sprzedaży kredytów w kwocie od 1000 do 3000 zł z okresem kredytowania od 6 do 12 miesięcy. Ważne jest, aby okres kredytowania nie był bardzo długi, abyśmy zdążyli spłacić swoje zobowiązania przed kolejnymi Świętami czy wakacjami – mówi Marta Postek z Operatora Bankowego Fines. Banki co roku prześcigają się w ofertach świątecznych kusząc najniższą ratą, oprocentowaniem, a także brakiem prowizji za udzielenie pożyczki. Nie powinniśmy jednak dać się naciągnąć na pierwszą lepszą ofertę, gdyż w tym okresie naprawdę można trafić na okazje. Warto dokładnie porównać dostępne propozycje przynajmniej kilku banków.

Wydatki na Boże Narodzenie 2013

Według przeprowadzonego przez firmę Deloitte badania „Zakupy świąteczne 2013” statystyczny Polak planuje wydać na tegoroczne święta 1126 zł (podczas gdy przeciętny Europejczyk przeznaczy 1897 zł). Jedzenie będzie stanowić największą część naszego budżetu – wydamy około 517 zł. Drugie miejsce w naszych wydatkach zajmują prezenty za łączną kwotę 491 zł. Przewidujemy także rozrywki takie jak wyjście do kina lub kawiarni, co będzie nas kosztować około 118 zł. Zakupów świątecznych planujemy dokonać przez internet oraz w dyskontach i hipermarketach.

Źródło: Operator Bankowy Fines