Studia w Polsce i zagranicą – Aegon porównał koszty

Studia w Polsce i zagranicą – Aegon porównał koszty
Fot. stock.adobe.com / Krzysiek
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Studia, studiowanie - ile kosztują w 2024 roku? Aegon opublikował kolejną, 11. edycję raportu „Koszty studiowania w Polsce i za granicą”. Zawarł w nim kompleksowe dane na temat topowych kierunków studiów, najlepszych uczelni w Polsce i na świecie wraz z zestawieniem kosztów związanych z nauką i utrzymaniem w czasie studiów.

Na wybór kierunku studiów i szkoły wyższej wpływają szybkie tempo zmian na rynku pracy oraz niepewna sytuacja gospodarcza i geopolityczna. Nie bez znaczenia, szczególnie dla wyboru uczelni, są koszty studiowania.

– Wybór kierunku studiów i miejsca nauki to proces indywidualny. Zależy od zainteresowań, osobistych celów i aspiracji. Jak pokazuje nasza analiza, studenci coraz częściej podążają w stronę kierunków, które dają specjalizację cieszącą się dużym popytem i oferują atrakcyjne wynagrodzenie.

Nie bez znaczenia jest renoma uczeni oraz możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia – mówi Arkadiusz Chmurzyński, dyrektor marketingu w Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie.

Czytaj także: Ile kosztuje studiowanie w Polsce i za granicą?

Ile trzeba zapłacić za studia?

O tym, że studia to spory wydatek, nie trzeba nikogo przekonywać. Do tego w ostatnich latach doszła inflacja, która odbija się na kieszeniach studentów. Nawet jeśli młody człowiek wybierze studia na publicznej uczelni w Polsce, dotkną go koszty materiałów edukacyjnych, transportu czy wynajmu miejsca do mieszkania. W ciągu 5 lat studiów tego typu wydatki przekroczą 100 tys. złotych[1].

Rosnące koszty utrzymania w ostatnich latach to przede wszystkim efekt wzrostu cen żywności i najmu studenckiego. Średnio za pokój lub mieszkanie studenci płacą ponad 1300 złotych. Najdrożej jest w Warszawie i w Krakowie, czyli w miastach, w których znajdują się najchętniej wybierane ośrodki akademickie. Przykładowo w Warszawie za jednoosobowe studio o powierzchni 16 mkw. można zapłacić blisko 3 tys. złotych miesięcznie. W Krakowie podobne miejsce kosztuje ponad 2 tys. złotych miesięcznie. 

Koszty związane z życiem codziennym to jednak nie koniec wydatków studentów. Ci, którzy wybiorą prywatne uczelnie, w budżecie muszą także uwzględnić koszty czesnego. A te tylko w ciągu ostatniego roku wzrosły średnio o 18%. Opłaty za studia różnią się w zależności od wybranej uczelni i samego kierunku.

W polskich prywatnych szkołach wyższych opłaty zaczynają się od 4600 złotych za rok studiów. Jeśli kandydat zdecyduje się jednak na rozpoczęcie nauki na prywatnej uczelni uznawanej za najlepszą w Polsce, czyli na „Koźmińskim”, za rok edukacji będzie musiał zapłacić od 17 400 złotych.

Z jeszcze wyższymi sumami muszą się liczyć ci, którzy wybiorą studia na zagranicznych uczelniach. Koszty utrzymania w krajach najczęściej wybieranych przez Polaków, czyli w Holandii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech są wyższe niż w Polsce i sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych za rok.

Do tego dochodzi czesne za studia. Poza np. Danią i większością uczelni niemieckich, gdzie studiowanie jest bezpłatne, w innych popularnych krajach koszty czesnego wahają się od kilku tysięcy złotych do ponad 200 tys. złotych za rok.

Największym obciążeniem dla kieszeni są zdecydowanie studia w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie szkoły wyższe należą nie tylko do najlepszych na świecie, ale także do najdroższych. Czesne w USA waha się od 21 400 zł do prawie 400 tys. zł rocznie.

Czytaj także: Akademia Leona Koźmińskiego najlepszą uczelnią biznesową w Europie Środkowo-Wschodniej według rankingu FT

studia, Wysokość rocznego czesnego na wybranych uczelniach | rok akademicki 2023/2024
Aegon , raport Aegon

Gdzie opłaca się studiować?

W czołówce najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce od wielu króluje informatyka. Dyplom studiów informatycznych otwiera drzwi do kariery na całym świecie, zapewnia jedne z najlepszych wynagrodzeń i daje dobre perspektywy zatrudnienia.

W roku akademickim 2022/2023 na podium najpopularniejszych kierunków – podobnie jak w ubiegłych latach – znalazły się także psychologia i zarządzanie. Oba kierunki dają spore możliwości rozwoju zawodowego.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też prawo i kierunki lekarskie. Medycyna i profesje z nią związane od zawsze znajdują się też wysoko w rankingach tzw. zawodów przyszłości i ostatnio jeszcze zyskują.

Z kolei na świecie większość źródeł wskazuje, że najchętniej wybieranymi kierunkami studiów są kierunki biznesowe, techniczne i związane z medycyną.

Jeśli weźmiemy pod uwagę rankingi uczelni na świecie, zdecydowanie prym wiodą uczelnie amerykańskie i z Wielkiej Brytanii. Harvard, Stanford, MIT, Oksford czy Cambridge od lat okupują najwyższe miejsca w międzynarodowych rankingach, takich jak Lista Szanghajska, Ranking QS czy Times Higher Education.

Natomiast wśród polskich studentów, którzy wybierają studia za granicą, największą popularnością cieszą się studia w Holandii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W 2022 roku na studia w tych krajach zdecydował się odpowiednio 31%, 26% i 15% absolwentów, którzy wybrali studia poza granicami kraju.

– Zadbanie o najlepszą możliwą edukację dziecka to jedno z najważniejszych zadań, przed jakimi staje każdy z rodziców. Pokrycie kosztów kształcenia wyższego to też często jedna z istotniejszych inwestycji w budżecie gospodarstwa domowego.

Aby naszego dziecko mogło myśleć o studiach na prestiżowej uczelni, zwłaszcza zagranicznej, powinniśmy z dużym wyprzedzeniem zastanowić się, w jaki sposób będziemy w stanie sfinansować ten etap edukacji.

Im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym większe szanse będziemy mieli na zgromadzenie wymaganego kapitału i tym mniejsze będzie miesięczne obciążenie naszego domowego budżetu. Nasz najnowszy raport, oprócz pomocy w wyborze kierunku i konkretnej uczelni, wskazuje również kwotę, którą należy zgromadzić, żeby pokryć koszty związane z całym okresem studiów.

Do decyzji klientów należy, czy potrzebny kapitał będą budować sami, czy z pomocą dedykowanych programów, takich jak na przykład Aegon Program Finansowania Studiów+, które pomagają osiągnąć założony cel nawet w razie niezdolności do pracy lub śmierci rodzica – mówi Jan Zimowicz, członek zarządu Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie.

Pełna treść raportu >>

studia, Najchętniej wybierane kierunki studiów, raport Aegon

***

[1] Według raportu „Portfel Studenta”, przygotowanego przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości, średnie miesięczne wydatki uczniów szkół wyższych w tym roku wynoszą ok. 3800 zł. To o 600 złotych więcej niż jeszcze rok temu i 2 razy więcej niż 5 lat temu.

Źródło: Aegon