Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,1 proc. Najlepszy wynik w lutym od 1991 r.
„Począwszy od 1991 r., nigdy wskaźnik bezrobocia w lutym nie był tak niski” – skomentowała szefowa resortu Elżbieta Rafalska, cytowana w komunikacie.
1,018 mln osób bez pracy
Pod koniec lutego br. bez pracy pozostawało w Polsce 1,018 mln osób. To o 5,1 tys. mniej niż w styczniu (o 0,5% mniej). Największe spadki procentowe odnotowano w województwach: świętokrzyskim (1,9%), opolskim (1,8%) oraz podlaskim (1,8%). W porównaniu z lutym 2018 r., liczba bezrobotnych w ubiegłym miesiącu była niższa o 108,8 tys. osób (spadek o 9,7%), podano w materiale.
Minister @E_Rafalska w #KPRM: mamy najnowsze dane dot. bezrobocia. W lutym wyniosło ono 6,1%. #praca #rynekpracy pic.twitter.com/pbqhh9xJqv
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 6 marca 2019
Spadek liczby bezrobotnych
„Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że spadek liczby bezrobotnych był wynikową spadku napływu do bezrobocia, przy jednoczesnym wzroście odpływu. Początek roku jest zawsze okresem trudniejszym, wraz z końcem grudnia rejestrują się osoby, którym zakończyły się umowy na czas określony, kończą się prace sezonowe w takich branżach jak rolnictwo, budownictwo czy turystyka. Stąd wzrost liczby bezrobotnych w styczniu. W lutym już widzimy poprawę i spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach te spadki bezrobocia będą większe” – powiedziała Rafalska.
Czytaj także: Bezrobocie jeszcze nieco spadnie >>>
Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lutym br. wyniosła z kolei 120 tys. To o 11,5 tys. mniej niż w styczniu br. Spadki odnotowano w 10 województwach i oscylowały one w granicach od 6,6 proc. w województwie kujawsko-pomorskim do 26,3 proc. w województwie śląskim.
W ustawie budżetowej na 2019 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 5,6% na koniec 2019 r.