Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 5,2 proc. w lipcu. Najniższy wynik od 1991 roku

Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 5,2 proc. w lipcu. Najniższy wynik od 1991 roku
Praca Fot. stock.adobe.com/Андрей Яланский
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 5,2% w lipcu 2019 r. wobec 5,3% w czerwcu br., podała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa podczas briefingu.

Jest to najniższa #StopaBezrobocia od 1991 roku i wynosi 5,2%, to jest spadek o 0,1 pkt. proc. #bezrobocie #praca @MRPiPS_GOV_PL

„Według naszych szacunków, lipiec był dobrym miesiącem dla całego rynku pracy, a zwłaszcza w zakresie bezrobocia. Według naszych szacunkowych danych, bezrobocie po raz kolejny spadło. Jest to najniższa stopa bezrobocia od 1991 roku i wynosi 5,2%, to jest spadek o 0,1 pkt. proc.” – powiedziała Borys-Szopa.

Czytaj także: GUS: stopa bezrobocia zarejestrowanego spadła do 5,3 proc. w czerwcu. Rekord pobity >>>

Niewiele ponad 860 tys. bezrobotnych

W końcu lipca liczba bezrobotnych wynosiła niewiele ponad 860 tys., tj. o 7,8 tys. mniej, niż miesiąc wcześniej, dodała.

Minister wskazała, że w lipcu pracodawcy zgłosili do Urzędów Pracy o 15,5 tys. ofert pracy więcej, niż przed miesiącem.

Czytaj także: Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 5,3 proc. w czerwcu. Tak niskiego poziomu nie było przez ostatnie 28 lat >>>

MRPiPS podało na Twitterze, że w ub. miesiącu pracodawcy zgłosili 92,5 tys. ofert pracy i aktywizacji zawodowej.

Dobra tendencja na rynku pracy utrzyma się przez sierpień?

„Mamy nadzieję, że ta dobra tendencja na rynku pracy utrzyma się również przez sierpień. To miesiąc, w którym w dalszym ciągu trwają prace sezonowe” – powiedziała także minister.

Według założeń do przyszłorocznego budżetu, stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2019 r. wyniesie 5,5%, a na koniec 2020 r. – 5,1% wobec 5,8% z końca 2018 r.

Źródło: ISBnews